Jesteś tutaj: Home

Województwo kujawsko-pomorskie będzie miało rekordowy budżet. Jakie będą kluczowe inwestycje?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 19 grudzień 2021 15:43

W poniedziałek – 20 grudnia – Sejmik Województwa uchwalać będzie budżet na 2022 rok. Jak wynika z projektu budżetu przewiduje się rekordowe przychody powyżej 1,5 mld zł oraz prawie 250 mln zł nadwyżki operacyjnej. O tak dużych nadwyżkach operacyjnych gminy i powiaty, w tym także miasta na prawach powiatu mogą pomarzyć. Poprawa kondycji województwa wynika głównie z powodu prognozowanych wzrostów przychodów z podatku CIT.

W gminach i powiatach znacząco spadły w tym roku nadwyżki operacyjne, część samorządów przewiduje także niepokojące straty operacyjne. Wpływ na to będzie miało podniesienie kwoty wolnej od podatku w ramach Polskiego Ładu. Na samorządy wojewódzkie Polski Ład będzie miał ograniczony wpływ, bowiem ich udział w podatku PIT wynosi zaledwie 1,6%,, dla porównania miast na prawach powiatu jak Bydgoszcz w przeszło 49,5%.

 

Województwa finansowane są głównie z CIT, w którym mają największy udział z samorządów na poziomie prawie 15%. Od pewnego czasu w Polsce notuje się znaczny wzrost wpływów z CIT, w projekcie budżetu województwa na 2022 rok planuje się przeszło 100 mln wzrostu z CIT w stosunku do 2021 roku.

 

Dochody województwa według projektu budżetu planuje się na poziomie 1 mld i 521,3 mln zł, natomiast wydatki na poziomie 1 mld i 568,2 mln zł, co przyniesie 47 mln zł deficytu. Nadwyżka operacyjna jak wspomniano wyniesie prawie 250 mln zł, na inwestycje planuje się wydać rekordowo ponad 700 mln zł.

 

Jeżeli chodzi o inwestycję przeszło 446 mln zł zaplanowano na drogi wojewódzkie. Z tego przeszło 92 mln zł będzie kosztować rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno – Wąbrzeźno, zaś prawie 30 mln zł odcinek Brzoza Bydgoska – Łabiszyn drogi wojewódzkiej nr 254. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2022 roku będzie też rozbudowa Opery Nova, gdzie planuje się wydatkowanie prawie 27 mln zł na budowę IV kręgu oraz 3,7 mln zł na budowę parkingu podziemnego. Inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku, Województwo Kujawsko-Pomorskie sfinansuje ją w połowie, drugą połowę dołoży Miasto Bydgoszcz.

 

W budżecie przewidziano też rekordowe 130 mln zł na utrzymanie połączeń kolejowych oraz 10 mln zł na dokapitalizowanie Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Zapraszamy w poniedziałek na relację z debaty na Sejmiku Województwa.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica