Jesteś tutaj: Home

W Niemczech są pierwsze sygnały, że Omnikron wkrótce przyniesie nam V falę

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne piątek, 17 grudzień 2021 20:33

W piątek Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano w RFN 50 968 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 10 tys. mniej niż tydzień temu. Zdaniem Instytutu spadek jest jednak zbyt mały. Szef RKI ostrzega w kontekście wariantu Omikron, że nadejdzie piąta fala pandemii.

 

Według nowych informacji w ciągu 24 godzin w Niemczech zarejestrowano 437 zgonów z powodu koronawirusa. Tydzień temu były 484 ofiary pandemii. Tym samym liczba osób, które zmarły na Sars-CoV-2 wzrosła do 107 639.

 

Ogólnokrajowa siedmiodniowa zapadalność na koronawirusa ponownie spadła w porównaniu z dniem poprzednim. RKI podał, że wartość nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia wynosi w piątek 331,8. Dzień wcześniej wartość ta wynosiła 340,1, a tydzień temu 413,7.

 

Od początku pandemii RKI naliczył 6 721 375 potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

 

Zdaniem RKI liczba nowych zakażeń nie spada wystarczająco mocno i szybko w obliczu dużego obciążenia oddziałów intensywnej terapii i nadchodzącej fali zakażeń Omikronem. Z tego powodu wszystkie środki - takie jak ograniczenie kontaktów, noszenie maseczek czy przestrzeganie zasad higieny - powinny zostać utrzymane, a nawet zintensyfikowane.

 

W wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" szef RKI Lothar Wieler podkreśla w piątek, że "nie możemy stracić z oczu tego, co grozi nam ze strony Omikrona. Ten wariant będzie się bardzo szybko rozprzestrzeniał, nadejdzie piąta fala. Jeśli uda nam się znacząco obniżyć obecny poziom infekcji, mamy szansę utrzymać falę Omikrona na płaskim poziomie".

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

bml/ tebe/