Jesteś tutaj: Home

Radni ustalili nowe wynagrodzenie prezydenta. PiS zaproponował więcej od PO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 grudzień 2021 08:25
Radni ustalili nowe wynagrodzenie prezydenta. PiS zaproponował więcej od PO Fot: UMB

Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła w środę nowe wynagrodzenie dla prezydenta Rafała Bruskiego. Co ciekawe najdalej idący wniosek, jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia, zaproponował radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Dzakanowski. Podjęcie uchwały wymuszone były zmianami w prawie.

 

Od 1 listopada w życie weszła nowa ustawa o wynagrodzeniach samorządowców oraz nowe stawki ustalone przez Radę Ministrów o maksymalnych stawach. W rezultacie maksymalne stawki znacznie wzrosły, jednocześnie parlament ustalił, że prezydenci nie mogą zarabiać mniej niż 80% maksymalnej kwoty.

 

W praktyce zatem radni musieli ustalić stawkę w przedziale 80% - 100%, co kwotowo stanowi od 15.456 tys. zł- 19.331 tys. zł, plus dodatek za wysługę lat, który już wynika z innych przepisów.

 

Radny Jarosław Wenderlich zaproponował w imieniu klubu PiS najpierw 80%, ze strony Koalicji Obywatelskiej pojawiła się propozycja 90%. Tę propozycje przelicytował jednak radny Bogdan Dzakanowski z PiS proponując 95%. Jego wniosek też przegłosowali radni, przy kilku głosach wstrzymujących w PiS, ale bez głosów sprzeciwu.

 

Oznacza to, że nowe zarobki prezydenta Rafała Bruskiego to 18.364 zł plus nieco ponad 2 tys. dodatku za wysługę lat (na jego wysokość Rada Miasta nie ma już wpływu).

 

Na wczorajszej sesji nie poruszono natomiast w ogóle tematu diet radnych.

 

Podwyżka obowiązuje zgodnie z ustawą od 1 sierpnia,zatem za okres od sierpnia do listopada prezydent otrzyma wyrównanie.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie