Jesteś tutaj: Home

Na terenie Senatu upamiętniono ofiary pandemii Covid-19

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne wtorek, 14 grudzień 2021 21:56
Na terenie Senatu upamiętniono ofiary pandemii Covid-19 Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

W ogrodach senackich upamiętniono we wtorek ofiary pandemii Covid-19 - wbito 89 biało-czerwonych chorągiewek, przy których zapalono znicze. Jak powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, każda chorągiewka symbolizuje tysiąc ofiar - w sumie 89 045.

 

Marszałek Senatu przypomniał podczas wtorkowej uroczystości, że tego samego dnia Senat upamiętnił dziewięciu górników, którzy zginęli w Kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku, natomiast w sumie ofiar stanu wojennego było kilkadziesiąt. Podkreślał, że "każde polskie życie jest bezcenne". Różnica - dodał - polega na tym, że w stanie wojennym "wróg był zdefiniowany".

 

"Dzisiaj wróg jest niewidoczny, wróg jest podstępny, wróg jest okrutny, ponieważ zabiera nie tylko życie tym, którzy są obciążeni innymi chorobami, czy są bliżej wieczności, zabiera również życie młodych w pełni sił Polek i Polaków. Walczymy z tym wrogiem i chcemy walczyć aż do zwycięstwa, natomiast dzisiaj chcemy symbolicznie oddać hołd wszystkim ofiarom tej strasznej choroby" - powiedział Grodzki.

 

Dodał, że na trawniku w ogrodzie senackim jest 89 chorągiewek, a każda symbolizuje tysiąc ofiar. "Zapalimy znicze przy każdej z nich, pamiętajmy o nich wszystkich" - powiedział Grodzki. "Nie zapomnimy o was" - dodał.

 

"Musimy jako społeczeństwo obiecać sobie coś więcej, że nie dopuścimy do tego, aby tych chorągiewek przybywało" - powiedziała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (PPS).

 

Po oficjalnych wystąpieniach marszałek, wicemarszałkowie i obecni senatorowie postawili znicze pod chorągiewkami.

 

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 3 857 085 przypadków. Zmarło 89 045 osób z COVID-19. (PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

 

pś/ mok/

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica