Jesteś tutaj: Home

Czy bydgoscy radni dogadają się ponad podziałami w sprawie podwyżek dla siebie?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 grudzień 2021 16:40

We wtorek ma się odbyć spotkanie przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy z szefami wszystkich klubów, o tym spotkaniu jednak nie poinformowano opinii publicznych. Spekuluje się, że jeżeli na spotkaniu osiągnięty zostałby consensus, wówczas na środową sesję Rady Miasta mógłby zostać wprowadzony punkt dotyczący podwyżek diet dla radnych. Przewodnicząca pomimo wyraźnych pytań, nie zdementowała takiego scenariusza.

 

Kwestia podwyższania diet radnym zawsze budzi emocje. W tym wypadku oburzenie może być większe, bowiem porządek środowej sesji znany jest już prawie od tygodnia, natomiast wprowadzenie punktu dotyczącego diet na początku sesji w praktyce uniemożliwiłby debatę publiczną przed głosowanie, a także odniesienie się do tego partnerów społecznych np. związków zawodowych, w sytuacji, gdy właściwie cała administracja publiczna boryka się z niezadowoleniem pracowników z powodu niskich płac. Oburzenie dodatkowo może wywołać fakt, że te kwestie radni mogą chcieć omawiać w zamkniętym gronie, gdyby dziennikarze nie dowiedzieli się,że w środę jest wspomniane spotkanie, to właściwie w tajemnicy przed mieszkańcami.

 

Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, która została zapytana o to na dzisiejszej konferencji prasowej potwierdziła, że we wtorek odbędzie się jej spotkanie z wiceministrem Jarosławem Wenderlichem (klub PiS), Anną Mackiewicz (klub Lewicy) i Jakubem Mikołajczakiem (klub Koalicji Obywatelskiej). Nie chciała już jednak powiedzieć, czego będzie dotyczyć – Spotkania dotyczą zazwyczaj spraw organizacyjnych sesji.

 

- Czy spotkanie może dotyczyć diet? Czy rozważanie wprowadzenie uchwały z zaskoczenia w środę, bez konsultacji z partnerami społecznymi? - dopytałem wprost. Ta sugestia nie została jednak przez przewodniczącą zdementowana.

 

- Niezręcznie jest opowiadać o tematach z szefami klubów, przed tym spotkaniem – wtrącił się zastępca prezydenta Michał Sztybel. Zamiast odpowiedzi, czy jutrzejsze spotkanie będzie dotyczyło diet, padały sformułowania, że pytania te wykraczają poza temat konferencji, który pierwotnie dotyczył rządowych zmian w prawie oświatowym.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022