Jesteś tutaj: Home

Rozkłady rozwieszane na ostatnią chwilę i problem mieszkańców Grudziądza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 12 grudzień 2021 21:25

W niedzielę 12 grudnia w życie wszedł nowy rozkład jazdy pociągów, jeszcze późnym wieczorem w sobotę PKP na stacjach województwa kujawsko-pomorskiego wywieszali plakaty z nowymi rozkładami jazdy, gdy w prawie całej Polsce podróżni z nowymi rozkładami jazdy mogli się zapoznawać od przynajmniej dwóch tygodni. Ten chaos wywołały burzliwe negocjacje Zarządu Województwa z przewoźnikami.

O województwie kujawsko-pomorskim ponownie jest głośno przy okazji nowych rozkładów, bowiem tylko u nas toczyły się negocjacje, gdy jednego dnia słyszymy, że współpraca z danym przewoźnikiem dobiega końca i część linii będzie zawieszona, a innego dnia ogłasza się jako sukces, że jednak tak nie będzie.

 

Umowa i rozkłady na ostatnią chwilę

Zarząd Województwa z Polregio i Arrivą dogadał się dopiero w środę, czyli na mniej niż 5 dni przed wejściem nowych rozkładów w życie. Rozkład jazdy na stronie Urzędu Marszałkowskiego opublikowany został dopiero w piątek, przy czym pasażerowie są przyzwyczajeni, że rozkłady publikowane są na stronie portalpasazera.pl zarządzany przez zarządcę infrastruktury PKP PLK, rozkład z tej strony mógł wprowadzać jednak w błąd. PKP PLK plakaty i wyszukiwarkę na tej stronie zaktualizowało dopiero w sobotę wieczorem, natomiast późnym wieczorem pracownicy tej spółki wieszali plakaty na stacjach - Termin udostępnienia aktualnego rozkładu jazdy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wynikał z działań organizatora przewozów, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na podstawie decyzji Urzędu Marszałkowskiego, zakończył opracowanie zaktualizowanego rozkładu jazdy pociągów regionalnych w województwie kujawsko-pomorskim. Informacje najszybciej, jak to jest możliwe, zostały przekazane podróżnych. Plakaty z aktualnym rozkładem jazdy wywieszono na stacjach i przystankach w województwie w sobotę wieczorem. Ze zmianami można zapoznać się także za pośrednictwem www.portalpasazera.pl. W innych województwach rozkład jest udostępniony zgodnie z przyjętymi zasadami – informuje nas Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

 

Problem dla Grudziądza

Przed dwoma tygodniami pojawił się komunikat, że przewozy na odcinku Toruń – Chełmża – Grudziądz będą zastąpione autobusową komunikacją zastępczą, Główną tego przyczyną są prace remontowe pomiędzy Toruniem i Chełmżą. Ostatecznie zastępczej komunikacji nie ma, natomiast od 12 grudnia pociągi (Arrivy) kursują jedynie z Grudziądza do Chełmży.

 

Arriva na swojej stronie internetowej informuje, że powiązana z nią spółka Arriva Bus Transport, która wykonuje przewozy autobusowe pomiędzy Chełmżą i Toruniem, zapewnia o honorowaniu biletów kolejowych w autobusach. Rozkłady pociągów i autobusów nie są jednak ze sobą skorelowane, co wiązać będzie się z koniecznością czekania.