Jesteś tutaj: Home

Rok 2022 zapowiada się ciężko dla finansów Białych Błot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 grudzień 2021 00:59

Gmina Białe Błota należy do niewielu, które nie przewidują w 2022 roku nawet symbolicznej nadwyżki operacyjnej, ale stratę operacyjną. Strata operacyjna to powód do niepokoju, bowiem oznacza, że wydatki bieżące są wyższe od dochodów bieżących, więc powodują zadłużenie. Bezpieczne zadłużanie się samorządów wynikać powinno natomiast jedynie na wydatkach inwestycyjnych. Spadek nadwyżek operacyjnych to tendencja dotykająca wszystkie samorządy, za sprawą zmian podatkowych z rządowego Polskiego Ładu.

 

O ile wszyscy tracą nadwyżki operacyjne, to Białe Błota według projektu budżetu i wieloletniej perspektywy finansowej, jaki zaprezentował wójt Dariusz Fundator, będą miały już stratę operacyjną.

 

Dochody w 2022 roku Białe Błota planują na poziomie niecałych 143,7 mln zł, w tym dochody bieżące na poziomie 130,46 mln zł. Wydatki mają wynieść ponad 172,7 mln zł, w tym wydatki bieżące ponad 131,36 mln zl. Wydatki inwestycyjne planuje się na poziomie 41,4 mln. zł. Przyniesie to ponad 29 mln zł deficytu oraz 900 tys. straty operacyjnej. Dług gminy z 55,8 mln zł pod koniec bieżącego roku wzrośnie do ponad 73,2 mln zł.

 

Trzeba przypomnieć, że w listopadzie radni Białych Błot podnieśli sobie diety, co będzie kosztować budżet gminy lekko licząc ponad 130 tys. zł. Ta   kwota wpływa też na bilans operacyjny gminy.

 

Strata operacyjna i co dalej?

Strata wynika z jednej strony ze spadku o ponad 1,3 mln wpływów z podatku PIT (efekt Polskiego Ładu), ale konieczności zwiększenia o ponad 2 mln zł wydatków na wynagrodzenia pracowników, co wynika m.in. z podniesienia od 1 stycznia wynagrodzenia minimalnego. Wzrastają też wydatki na obsługę długu.

 

Patrząc na wieloletnią perspektywę finansową widzimy, że Białe Błota liczą, że do 2023 roku uda się podnieść dochody bieżące o ponad 10 mln zł oraz poszukać blisko 2 mln zł oszczędności ograniczając wydatki bieżące.

 

Radni budżet na 2022 rok uchwalą najprawdopodobniej w grudniu. Wcześniej poznamy opinie o nim Regionalnej Izby Obrachunkowej. W tym wypadku może być to ciekawa opinia. W 2021 roku planuje blisko 14 mln zł straty budżetu.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022