Jesteś tutaj: Home

Europoseł z Bydgoszczy kandydatem na szefa Parlamentu Europejskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 01 grudzień 2021 12:10
Europoseł z Bydgoszczy kandydatem na szefa Parlamentu Europejskiego European Union, 2021

Frakcja Europejskich Konserwatorów i Reformatorów (EKR) przedstawiła europosła Kosmę Złotowskiego jako swojego kandydata na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. To jedna z najbardziej prestiżowych funkcji w Unii Europejskiej, do tej pory pełnił ją tylko jeden Polak – były premier Jerzy Buzek. Samo bycie kandydatem jest już zatem wyróżnieniem.

Obecnie funkcję przewodniczącego PE pełni Włoch David Sassoli związany z frakcją Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Z funkcji ma jednak zrezygnować w styczniu, bowiem największe frakcje EPP (Europejska Partia Ludowa) i S&D uzgodniły, że ich przedstawiciele będą przewodniczącymi PE po połowie kadencji. Z tego powodu Kosma Złotowski nie jest faworytem do objęcia funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a największe szansę będzie miał na to kandydat EPP.

 

Wewnątrz EPP obecnie prowadzone są rozmowy w sprawie wyłonienia kandydata frakcji. Wśród pojawiających się rozważanych nazwisk jest była premier Ewa Kopacz, swoją kandydaturę złożył też Austriak Othmar Karas.