Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 26 listopad 2021 12:51

Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Jak wynika z ujawnionej korespondencji 23 sierpnia 2018 roku tuż przed wyborami samorządowymi minister Łukasz Schreiber rekomenduje działania, które mają pomóc Prawu i Sprawiedliwości wygrać wybory samorządowe. Są to:

- budowa drogi S-10;
- budowa mostu na wysokości Solca Kujawskiego przez Wisłę (w praktyce wschodnia obwodnica Bydgoszczy);
- wsparcie kwotą 1 mln zł szkoły w Paterku;
- 4 mln zł na halę w Jeziorach Wielkich;
- zorganizowanie meczu w tenisa stołowego pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i Zbigniewem Leszczyńskim z Gwiazdy Bydgoszcz, który przedstawiany jest jako kandydat z nr 2 do Sejmiku Województwa z Bydgoszczy;
- ogłoszenie programu dla SKD w Gostyninie

 

Ok, bierzemy się do realizacji – odpowiedział minister Dworczyk.


Nie od razu wszystko realizowano

Temat budowy drogi ekspresowej S-10 zdominował kampanie wyborczą w regionie, ale dopiero w 2020 roku, gdy w Solcu Kujawskim tę obietnicę złożył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Obietnica prezydenta zakładała zapewnienie bardziej realnego montażu finansowego dla inwestycji. Obecnie ta inwestycja na odcinku Bydgoszcz – Toruń jest w fazie realizacji. Na jednym z pododcinków wybrano już wykonawce, na pozostałych toczą się postępowania przetargowe.

 

 

Premier Mateusz Morawiecki w tenisa stołowego na obiektach Gwiazdy zagrał, ale w styczniu 2020 roku, co prawda nie ze Zbigniewem Leszczyńskim, ale z młodymi adeptami tego sportu. Leszczyński w 2018 roku do Sejmiku Województwa ostatecznie nie wystartował, na jego miejscu znalazła się Anna Jędryka, żona osoby funkcyjnej w Radiu PiK.

 

 

W temacie kolejnego mostu nad Wisłą na razie nic oficjalnie się nie wydarzyło, ale ta korespondencja może sugerować, że ta koncepcja ma sympatię rządzących.

 

Miękkie działania wdrożono

We wrześniu gmina Jeziora Wielkie otrzymała 4,5 mln zł dotacji na budowę hali sportowej. Rząd przekazał też kolejne pieniądze na szkołę w Paterku.

 

Kuchnia polityczna

Nie oszukujmy się,że taka formuła prowadzenia polityki ma miejsce i miała też miejsce za poprzednich rządów. To są rzeczy, o których społeczeństwo nie wie. W tym wypadku za sprawą wycieku maili dowiedzieliśmy się.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica