Jesteś tutaj: Home

Spadek wartości złotego to niedobra wiadomość dla budżetu Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 listopad 2021 00:43

W tym tygodniu kurs Euro przekroczył w Polsce 4,7 zł, dolar zbliżył się do 4,2 – ogólnie polska waluta traci do najważniejszych walut na świecie. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców w obcych walutach. Do nich zalicza się też Bydgoszcz, choć zagraniczne zadłużenie jest stosunkowo niewielkie.

 

- Zmiany walutowe będą miały wpływ na zadłużenie – mówił na wtorkowym posiedzeniu Komisji Budżetu i Polityki Finansowej skarbnik Piotr Tomaszewski, aby dalej uspokoić – Na szczęście u nas zadłużenie w walucie zagranicznej jest niewysokie.

 

Jak wynika z ratingu Fitch Ratings z połowy roku około 10% zadłużenia Bydgoszczy to inne waluty, w 90% zobowiązania Bydgoszczy dotyczą polskiej złotówki. Planowane na koniec 2021 roku zadłużenie miasta przekroczy 1 mld i 67 mln zł, czyli na zawirowania walutowe narażona jest równowartość ponad 100 mln zł. Skarbnik na komisji wskazywał również na niekorzystne podniesienie stóp procentowych, które z jednej strony mogą pomóc w walce z inflacją w kraju, ale podniesie też raty kredytów dla kredytobiorców, w tym także Bydgoszczy.


Zdaniem skarbnika przy nadwyżce operacyjnej, która w wyniku podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla Polaków spadnie poniżej 17 mln zł, ryzyka związane ze spadkiem wartości złotówki należy traktować poważnie.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.