Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz symbolicznie wpisze się w rok Stanisława Lema

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 listopad 2021 07:02
Okolicznościowa Karta Miejska Okolicznościowa Karta Miejska

Decyzją Sejmu rok 2021 obchodzimy m.in. pod patronatem Stanisława Lema, twórcę literackiego, który specjalizował się w fantastyce. Wiele osób wskazuje, że już kilkadziesiąt lat temu przewidział powstanie wielu wynalazków, które dzisiaj są bardzo powszechne jak internet czy czytniki ebook-u, rzeczy które w latach 50. i 60. wydawały się zwykłą fantastyką.

 

Twórczość literacka Stanisława Lema wpisuje się do kanonu literatury światowej, jest to zatem jeden z wybitniejszych polskich literatów. Symbolicznie w obchodzony rok Lema wpisuje się też Bydgoszcz. Od wtorku w obiegu jest specjalna, okolicznościowa edycja Bydgoskiej Karty Miejskiej, przedstawiająca jego wizerunek, z okazji przypadającej we wrześniu 100 rocznicy urodzin.

 

BKM okolicznościową można uzyskać w siedzibie ZDMiKP przy ulicy Toruńskiej 174a. Jeżeli nie posiadamy BKM otrzymamy ją za darmo (pierwsza karta jest bezpłatna), natomiast jeżeli chcemy kolekcjonerski duplikat to opłata wynosi 10 zł. W tym roku ZDMiKP wydał około 13 tys. egzemplarzy Bydgoskiej Karty Miejskiej. Kilka miesięcy temu do obiegu trafiła też kolekcjonerska edycja z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981.

 

Więcej o wizjonerstwie Stanisława Lema piszemy - Stanisław Lem opisywał wynalazki dzisiejszej ery na kilkadziesiąt lat przed ich wynalezieniem

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.