Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz w sieci bazowej, Kujawy zagłębiem wodorowym, rozwój AI - sprawozdanie europosła Kosmy Złotowskiego z pracy w PE

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Regionalne sobota, 20 listopad 2021 14:35
Bydgoszcz w sieci bazowej, Kujawy zagłębiem wodorowym, rozwój AI - sprawozdanie europosła Kosmy Złotowskiego z pracy w PE European Union, 2021

- Wizja transeuropejskiej sieci transportowej to doskonała okazja do położenia wielkiego nacisku na rozwój infrastruktury multimodalnej. Realizacja tego celu wymaga nie tylko dokończenia rozpoczętych już inwestycji, ale także wsparcia dla projektów które niezasłużenie miały do tej pory niższy priorytet. Jestem przekonany, że Węzeł Transportowy Bydgoszcz, który jest częścią sieci uzupełniającej spełnia warunki, aby stać się ważnym węzłem sieci bazowej – mówił w lipcu 2021 roku w debacie parlamentarnej europoseł Kosma Złotowski nad przyszłością sieci TEN-T.


W tej debacie europoseł Złotowski domagał się uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T.

 

 

 

W swojej aktywności parlamentarnej w rozpoczętej w 2019 roku kadencji europoseł Kosma Złotowski, który zasiada w Komisji Infrastruktury, podejmował też tematykę związaną z rozwojem technologii wodorowych – O wyborze konkretnej technologii powinna decydować efektywność i opłacalność, a nie ideologia. Dotyczy to także wodoru, który jest ogromną nadzieją na stworzenie systemu niskoemisyjnego transportu towarowego i pasażerskiego – mówił na forum Parlamentu Europejskiego w maju 2021 roku - Cieszę się, że województwo kujawsko-pomorskie będzie odgrywać ważną rolę w tym procesie. W 2022 roku produkcja paliwa wodorowego rozpocznie się we Włocławku, kawerny solne w Mogilnie mogą być wykorzystywane do magazynowania tego pierwiastka, a we wrześniu PESA z Bydgoszczy przedstawi prototyp nowoczesnej lokomotywy wodorowej.

 

Uroczysta prezentacja lokomotywy PESA odbyła się we wrześniu w Gdańsku na targach TRAKO, z udziałem europosła Złotowskiego.

 

Fot: PESA

 

Złotowski podnosił też na potrzebę większego wsparcia ze strony Unii Europejskiej na rzecz rozwijania nowych technologii, które mogą być wykorzystywane w transporcie – Żeby tworzyć innowacyjne produkty w sektorach transportu i turystyki, europejskie przedsiębiorstwa potrzebują ogromnych danych zasobów cyfrowych, powinniśmy stworzyć system zachęt dla państw członkowskich – wskazywał. Europoseł Kosma Złotowski wyraził duże nadzieje z rozwojem inteligentnych systemów transportowych opartych na sztucznej inteligencji w europejskich miastach.