Jesteś tutaj: Home

Rozbiórka Pomnika Tysiąclecia zablokowana przez społeczników. Czy zagrozi to inwestycjom MWiK?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 listopad 2021 18:27

Do końca listopada zgodnie z umową Pomnik Tysiąclecia na Skwerze Leszka Białego miał być rozebrany. Rozbiórkę zlecił ratusz z uwagi na zły stan techniczny monumentu, który w opinii Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego stanowi zagrożenie, stąd też od kilku tygodni pomnik jest ogrodzony. Do rozbiórki teraz najprawdopodobniej nie dojdzie, bowiem Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” znalazło sposób na zablokowanie rozbiórki.

Od kilku tygodni kilka organizacji społecznych domaga się zmiany decyzji władz miasta i uratowania pomnika, wśród nich znajduje się chociażby Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Społeczna Rada ds. Estetyki. Wskazują oni na wartość zabytkową monumentu, jako jednego z niewielu pozostałych przedstawicieli nurtu brutalizmu. Prezydent jasno jednak stwierdza, że koszty ratowania pomnika są nieracjonalne.

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” wniosło o wpisanie pomnika do rejestru zabytków, natomiast Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu wszczął w tej sprawie postępowanie. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, w artykule 10a ustawy o ochronie zabytków, do czasu wydania w tej sprawie prawomocnego orzeczenia, nie można podejmować działań, które mogą naruszyć integralność pomnika. W praktyce może zablokować to na kilka miesięcy, albo nawet kilkanaście jego rozbiórkę, a jeżeli monument zyska status zabytku, na znacznie dłużej.

 

Czy będzie to kolidować z inwestycjami wodociągów?

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planują na skwerze Leszka Białego zbudować zbiorniki retencyjne na kanalizację deszczową. To element wartego ponad 326 mln zł programu modernizacji bydgoskiej kanalizacji deszczowej, który finansuje w główniej mierze Unia Europejska.

 

Na swojej stronie internetowej wodociągi informują, że inwestycje w retencje nie kolidują z pomnikiem, bowiem zbiorniki powstaną w jego oddaleniu. Urząd Miasta Bydgoszczy wskazuje jednak ,że z uwag na zły stan techniczny pomnika, prace związane z retencją mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej pomnika.

 

Powstaje pytanie czy zgodnie z artykułem 10a ustawy o ochronie zabytków, w tym wypadku MWiK, gdy istnieje ryzyko wpływu inwestycji na kondycję pomnika, ma możliwość prowadzenia inwestycji na skwerze? Czekamy na odpowiedzi w tej sprawie, dla ratusza jest to temat nowy, bowiem prezydent o rozpoczęciu postępowania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków miał się dowiedzieć dopiero we wtorek wieczorem.

 

MWiK powinno projekt zrealizować i rozliczyć z Unią Europejską do końca 2023 roku. Inaczej wodociągi mogą utracić dotację.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022