Jesteś tutaj: Home

Pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich został uszkodzony. Gmina chce zainstalować monitoring

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 listopad 2021 00:06

Bitwa o Brzozę, rozgrywająca się tuż pod Bydgoszczą, była jedną z bardziej dramatycznych w dziejach Powstania Wielkopolskiego, poległo w niej bowiem 12 powstańców. W miejscu ich grobu w 1923 roku powstał pomnik, zniszczony później przez Niemców w czasie II wojny światowej. W 2012 roku udało się go wysiłkiem społecznym odbudować, jak się okazuje tym razem padł ofiarom chuliganów. Dzieje się to w okolicach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Pomnik w Brzozie przedstawia postać Jezusa Chrystusa oraz u jego stóp poległych powstańców. Już w latach 20 i 30 był elementem szczególnej czci dla mieszkańców Brzozy, którzy doprowadzając do jego budowy, w ten sposób chcieli podziękować za odzyskaną niepodległość i powrót tych ziem do Polski. Niemcy chcąc odebrać Polakom nadzieję go zniszczyli, ale w ostatnich latach pojawił się front społeczny do jego odbudowy.

 

W ostatnim czasie chuligani urwali prawą dłoń Chrystusa oraz nadłamali lewą rękę. Wójt gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek zapowiada jego naprawę do końca listopada, najprawdopodobniej pomnik będzie też pod okiem gminnego monitoringu wizyjnego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: