Jesteś tutaj: Home

W 2022 roku wpływy do budżetu miasta będą mniejsze, ale na inwestycje wydamy jeszcze więcej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 listopad 2021 14:40
W  2022 roku ruszyć może rozbudowa Opery W 2022 roku ruszyć może rozbudowa Opery

Ponad 0,5 mld złotych planuje wydać prezydent w 2022 roku na inwestycje, dla porównania ostateczne wydatki inwestycyjne na rok bieżących szacuje się na 373 mln zł. Wzrost wydatków w przyszłym roku wynika m.in. z przesunięcia realizacji części inwestycji na przyszły rok,przewiduje się też w 2022 roku deficyt powyżej 271 mln zł.

 

Tuż przed Świętem Niepodległości prezydent Rafał Bruski zaprezentował projekt budżetu miasta na 2022 rok. Dochody planuje się na poziomie 2.265 mld zł, czyli o około 327 mln niższe niż prognozuje się w bieżącym roku. Główną przyczyną spadku dochodów będą mniejsze wpływy z podatku PIT spowodowane Polskim Ładem. Wydatki mają wynieść 2,536 mld zł i być o kilkanaście milionów wyższe niż w bieżącym.

 

W tym roku jednak bez deficytu

Gdy w grudniu ubiegłego roku radni uchwalili budżet na 2021 rok przewidywano ponad 183 mld zł deficytu, najnowsze prognozy Urzędu Miasta przewidują, że wynik budżetu ostatecznie będzie dodatni i wynieść 73,8 mln zł zysku. Ten zysk pozwala na wyższe inwestycje w przyszłym roku. Dodatni bilans możliwy jest głównie z tego powodu, że w ramach rekompensat dla samorządów wobec skutków Nowego Ładu Bydgoszcz otrzymać ma okolo 80 mln rekompensat y w roku bieżącym.

 

Ponad pół miliarda na inwestycje

Wydatki inwestycyjne na przyszły rok planuje się na wyższym poziomie niż wynika z prognozy ostatecznego wykonania budżetu na rok bieżący. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych zadań inwestycyjnych planowanych w 2022 roku.

 

Największą pozycją jest budowa nowego mostu przez Brdą w sąsiedztwie Mostu Kazimierza Wielkiego, wraz z torowiskiem tramwajowym, na kwotę 151,8 mln zł.

W roku 2022 planuje się też duże wydatki na rozwój infrastruktury kulturalnej – ponad 17 mln zł Bydgoszcz dołoży w porozumieniu z marszałkiem województwa na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg i parking podziemny. Planuje się też w przyszłym roku rozpocząć przebudowę Teatru Polskiego z planem wydatkowania 15,5 mln zł. Około 10 mln zł wydane będzie też na dalsze adoptowanie Młynów Rothera.

 

Spore środki popłynąć mają w przyszłym roku też do Starego Fordonu. Projekty związane z rewitalizacją nabrzeża, wraz z funkcjami rekreacyjnymi przekroczą ponad 20 mln zł.

Kwotą blisko 17 mln zł planuje się też dokapitalizować Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w celu budowy 110 mieszkań.

 

Z pozostałych projektów infrastrukturalnych:
- kwota około 16 mln zł przewidziana jest na dokończenie przebudowy ulicy Kujawskiej
- kwota 15 mln na dalszą modernizację wiaduktu nad torami kolejowymi wzdłuż alei Armii Krajowej do nośności 500kN

- kwota 5 mln zł na naprawdę Wiaduktów Warszawskich i 2,5 mln zł na naprawę Mostu Uniwersyteckiego
- na inwestycje czysto rowerowe przewiduje się 8 mln zł, ale infrastruktura rowerowa będzie powstawać też w ramach innych zadań. Np. kwotę 1,8 mln planuj się wydać na powstanie infrastruktury rowerowej wzdłuż ulicy Smukalskiej, z czego 1,6 mln zł dofinansuje Unia Europejską.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022