Jesteś tutaj: Home

Prezydent Bydgoszczy dostał od parlamentarzystów i Prezydenta RP podwyżkę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 listopad 2021 07:14
Prezydent Bydgoszczy dostał od parlamentarzystów i Prezydenta RP podwyżkę Fot: Robert Sawicki / UMB

Od 1 listopada zarobki Rafała Bruskiego na stanowisku prezydenta Bydgoszczy wzrosły z 12,250 zł do 20.041 zł, czyli maksymalnej kwoty możliwej po 31 października. Podwyżki dla prezydentów miast wynikają z inicjatywy grupy posłów PiS. Co ciekawe parlament ustalił, że prezydenci miast oraz burmistrzowie i wójtowie nie mogą zarabiać mniej niż 16.033 zł miesięcznie.

 

Rafał Bruski dość sporą podwyżkę otrzymał z automatu, wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Co prawda ustalanie wynagrodzenia prezydenta to kompetencja Rady Miasta, ale po pierwsze musi się ono odbywać zgodnie z prawem krajowym, czyli wynagrodzenie musi mieścić się w widełkach 16-20 tys. zł, po drugie natomiast w przypadku uchwały Rady Miasta z 28 listopada 2018 roku podwyżka jest automatyczna.

 

Wówczas radni uchwalili, że prezydent Rafał Bruski otrzyma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości maksymalnej – na tamten czas było to 5 tys. zł, od początku listopada zaś jest to 10.770 zł. Dalej prezydent otrzymuje pełny dodatek funkcyjny, który wówczas wynosił 2,5 tys. zł, a od 1 listopada 4100 zł. Dodatkowo prezydent Bydgoszczy otrzymuje dodatek specjalny, który wynosi według uchwały Rady Miasta 50% łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, ale zgodnie ze znowelizowaną ustawą może on wynosić maksymalnie 30%, do tego 20% dodatku za wysługę lat, co daje  maksymalne wynagrodzeni 20.041 zł dla prezydenta miasta na prawach powiatu, stąd też na takiej kwocie kończy się wynagrodzenie prezydenta Bydgoszczy.

 

Radni mogą zarabiać więcej

Obecnie miesięczna dieta radnego Rady Miasta Bydgoszczy to około 2 tys. zł, osoby funkcyjne zarabiają nieco więcej. Nowe przepisy pozwalają podnieść te diety w przypadku Bydgoszczy nawet do około 4,3 tys. zł. Żeby bydgoscy radni zarabiali więcej to muszą najpierw sobie podwyżki przegłosować, na razie takich inicjatyw w bydgoskim samorządzie nie ma, z uwagi na fakt, że byłaby to niepopularna społecznie decyzja.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022