Jesteś tutaj: Home

Niepodległość mogliśmy uczcić na różne sposoby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 listopad 2021 14:44
Niepodległość mogliśmy uczcić na różne sposoby Fot: Bogusław Białas

11 listopada to nie tylko medialne marsze, ale też szereg inicjatyw, które pozwalają tego dnia uczcić niepodległość np. przez aktywność fizyczną. Reaktywowany po rocznej przerwie związanej z COVID-19 Bydgoski Bieg Niepodległości na dystansie 5 km przyciągnął w czwartek ponad tysiąc sklasyfikowanych biegaczy.

W ramach kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że ten dystans pokonał Błażej Brzeziński w czasie 15 minut i 11 sekund. Drugi na mecie zameldował się Marcin Biskup, a trzeci Paweł Dzierliński. Wśród pań najszybsza była Marta Szenk. Trasa biegu wiodła urokliwymi częściami Bydgoszczy.

 

 

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Tradycyjnie wyruszył 11 listopada Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości. Trasa przejazdu liczyła około 111 km i wiodła przez 10 miejsc Pamięci Narodowej.

 

Ciekawą propozycję dla rodzin przygotowała natomiast 1 Pomorska Brygada Logistyczna. W ramach akcji Ministerstwa Obrony Narodowej ,,Dzień szacunku dla munduru” w siedzibie brygady odbywał się minipiknik, w trakcie którego odbywały się pokazy mundurów, była możliwość spotkania się z żołnierzami i zgłębienia tradycji jednostki, która odgrywa ważną rolę w polskich kontyngentach wojskowych podczas misji pokojowych.

 

- Mundur to wspólnota, wartości i historia. Dlatego darzymy go największym szacunkiem. My, żołnierze Wojska Polskiego zakładamy go z dumą, tak jak nasi poprzednicy. Chcielibyśmy, by dla wszystkich Polaków był symbolem bezpieczeństwa i honoru, a jego widok napełniał dumą. Mundur towarzyszy Wojsku Polskiemu od kilkuset lat. Jego wygląd zmieniał się i unowocześniał, tak jak zmieniało się i przekształcało wojsko. Jedno pozostało niezmienne. Dla nas, żołnierzy noszenie munduru jest zobowiązaniem, symbolem służby Ojczyźnie oraz największym zaszczytem – opowiada kpt. Justyna Kwiatkowska, Oficer Prasowy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej

 

 

 

Fot: st. szer. Damian Kainowski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022