Jesteś tutaj: Home

Jest chętna firma do opracowania STEŚ dla obwodnicy Białych Błot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 listopad 2021 00:08

O potrzebie opracowania koncepcji obwodnicy Białych Błot mówi się od końcówki 2017 roku, do tej pory jednak nie zrobiono pierwszego kroku, jakim byłoby opracowanie studium STEŚ, które pozwoliłoby wybrać najbardziej optymalny wariant przebiegu obwodnicy, bądź zdecydować np. o przebiegu jej w ramach tunelu pod dzisiejszą ulicą Szubińską. Jest szansa, że wkrótce sprawa ruszy jednak do przodu.

 

Jak już wspomniano – sprawa sięga końcówki 2017 roku, ale pierwszy przetarg na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego rozpisano dopiero latem bieżącego roku. Okres wakacyjny nie pomógł jednak znaleźć wykonawcy – z uwagi na brak zainteresowania przetarg musiał zostać unieważniony.

 

Drugą próbę władze Białych Błot podjęły pod koniec października, jak się okazuje wpłynęła jedna oferta, od firmy BAK z Bydgoszczy, która oferuje opracowanie STEŚ za kwotę 858,5 tys. zł. Budżet samorządów to 600 tys. zł, stąd też jeżeli prace nad tym opracowaniem mają ruszyć, samorządy będą musiały dołożyć. Na STEŚ zrzucić mają się: Gmina Białe Błota, Powiat Bydgoski, Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Wykonawca wyłoniony w przetargu ma opracować wielowariantową analizę możliwych przebiegów obwodnicy, a także zarekomenduje najbardziej optymalny wariant. Powstanie obwodnicy ma być tylko jednym z wariantów, inny sugerowany w przetargu to przeanalizowanie poszerzenie ulicy Szubińskiej do dwóch pasów, a także przetarg sugeruje przeanalizowanie możliwości budowy tunelu na najbardziej obciążonym ruchem odcinku.

 

Na opracowanie STEŚ przewiduje się 2 lata od momentu podpisania umowy, przy czym w ciągu 6 miesięcy powinna powstać analiza wielowariantowa, po czym firma opracowująca STEŚ będzie miała obowiązek utworzyć specjalną stronę internetową, która będzie platformą konsultacji wariantów z mieszkańcami. Kolejne etapy prac nad STEŚ mają pozwolić na uzyskanie decyzji środowiskowych, aby za wspomniane 2 lata była możliwość rozpoczęcia prac budowlanych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022