Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz liderem we wdrażaniu rewitalizacji za pieniądze unijne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 listopad 2021 11:14

W perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 pojawiły się środki na rewitalizację, czyli na wdrażanie procesów wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Degradacja to nie tylko aspekty wizualne, bowiem może też występować zjawisko degradacji społecznej i gospodarczej. Liderem wdrażania funduszy na rewitalizację w kujawsko-pomorskim jest Bydgoszcz.

Rada Miasta Bydgoszczy Gminny Program Rewitalizacji uchwaliła w listopadzie 2018 roku. Wskazano w nim kluczowe obszary wymagające rewitalizacji, za które uznano: Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Okole, Wilczak Jary; Stary Fordon oraz Zimne Wody-Czersko Polskie. W diagnozie zawartej w tym dokumencie wskazano, że szczególnym problemem jest wzrost liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym, czyli niekorzystne zmiany demograficzne, stąd też jedną z przestrzeni wdrażania rewitalizacji jest wspieranie seniorów.

 

Na Bocianowie z kolei zauważalny jest problem osób bezrobotnych, którzy bez pracy pozostają ponad 12 miesięcy. Również wskazane obszary dominują jeżeli chodzi o poziom wypłacanej pomocy społecznej.

 

Bydgoszcz najwięcej środków wydatkowała na rewitalizację

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa przedstawiana była informacja o wdrażaniu programów rewitalizacyjnych w kujawsko-pomorskim ze środków europejskich. W Bydgoszczy wydatkowano prawie 57 mln zł, co stanowi 97% całej alokacji przyznanej Bydgoszczy. Zarówno w liczbie bezwzględnej oraz procentowo Bydgoszcz wydatkowała i rozliczyła najwięcej środków na rewitalizację.

 

Na drugim miejscu pod względem alokacji znajduje się Solec Kujawski z wydatkowanymi 3,3 mln zł, a dalej Nakło nad Notecią z z ponad 5,4 mln zł wydatkowymi i Chełmża z ponad 4,4 mln zł wydatkowymi.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022