Jesteś tutaj: Home

Po rocznej przerwie powróci kwesta – w tym roku zbiórka m.in. na grobowiec rodziny Warmińskich

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 październik 2021 13:33

Od wielu już lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy organizuje kwestę na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii. W ubiegłym roku kwesta się wyjątkowo nie odbyła z uwagi na pandemię (jak się później okazało 1 listopada cmentarze były zamknięte przez rząd). W tym roku sytuacja epidemiczna jest lepsza i kwesta odbędzie się ponownie – pierwszy raz pojawi się też internetowa zrzutka.

Stacjonarnie kwesta odbywać będzie się 1 listopada na cmentarzu Starofarnym w godzinach 9:00-16:00. Jak w poprzednich edycjach kwestować będą znani bydgoszczanie, w tym samorządowcy, posłowie, dziennikarze, lekarze oraz dodatkowo członkowie Rady Osiedla Okole. We wtorek 2 listopada w tych samych godzinach kwesta odbywać będzie się na cmentarzu Nowofarnym.

 

W tym roku pierwszy raz możemy wpłacić dowolną sumę również przez internet. Zbiórka odbywa się za pośrednictwem portalu zrzutka.pl, pod linkiem - www.zrzutka.pl/z/zabytkowecmentarze

Internetowa zbiórka już ruszyła.

 

W tym roku będą zbierane pieniądze m.in. na grobowiec rodziny Warmińskich na cmentarzu Starofarnym. Szczególnie znanym przedstawicielem tej rodziny jest Emil, który był lekarzem, ale też w niemieckiej Bydgoszczy angażował się w działalność patriotyczną. Bydgoszcz od momentu I rozbioru Polski była poddawana dość ambitnej polityce germanizacyjnej, która opierała się też o to, że wszystkie szyldy w mieście powinny być w języku niemieckim. Emil Warmiński studia medyczne odbywał w Marburgu i w Berlinie, co na niego wpłynęła to ogromna pogarda Niemców wobec Polaków, w szczególności obelgi kierowane przez jednego z profesorów. Te doświadczenia sprawiły, że Emil Warmiński postanowił zaangażować się patriotycznie. Gdy 1905 roku otwierał w Bydgoszczy gabinet lekarski, przy ulicy Gdańskiej, powiesił szyld w języku polskim, za co spotkały go liczne nieprzyjemności. Dla Polaków był to jednak symbol przeciwstawiania się germanizacji, który dawał polskim dążeniom nadzieje. Za zgromadzone pieniądze kupił kamienicę, w którym powstał Dom Polski, w którym toczyło życie kulturalne i rozrywkowe społeczności polskiej. Budynek ten został zniszczony w sierpniu 1919 roku przez niemiecki Grenschultz. Doktor Warmiński został natomiast w przyszłości patronem ulicy przy którym mieścił się ten budynek.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.