Jesteś tutaj: Home

Władze Bydgoszczy nie myślą na razie o ograniczaniu wjazdu do centrów dla nieekologicznych samochodów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 październik 2021 00:38
Władze Bydgoszczy nie myślą na razie o ograniczaniu wjazdu do centrów dla nieekologicznych samochodów Fot: Kiril Havezov

Rząd pracuje nad ustawą o ustanowieniu stref czystego transportu, które mają co do zasady powstawać w centrach miast. Ostatnie założenia wskazują, że powstawanie takich stref ma być dobrowolne – czyli decydować mają samorządowcy. Bydgoski samorząd na razie nie planuje takich działań.

 

Pojazdy o najwyższej emisji miały by być eliminowane stopniowo – początkowo byłyby to pojazdy o silnikach diesla, aby docelowo pozostawić zasilane energią elektryczną lub wodorem. Decyzje mają podejmować jednak władze konkretnych miast – na dzisiaj założenia ustawy wskazują, że nie będzie to wymagane działanie.

 

W środę Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) do 2030 roku. Celem działań jest ograniczenie emisji CO2 o 40% do 2030 roku. Będzie to zatem element wdrażania unijnego Zielonego Ładu przez bydgoski samorząd. Przy okazji procedowania tego planu radny Jarosław Wenderlich pytał czy są plany wdrożenia strefy czystego transportu w centrum Bydgoszczy.

 

- Na dzień dzisiejszy nie wiemy czy te strefy powstają – wskazał przedstawiciel miasta Tomasz Bońdos - Mamy tak mało aut elektrycznych zarejestrowanych, że my nie mamy tej strefy dla kogo wprowadzać.


Założenia Ministerstwo Klimatu i Środowisko rozważa nawet wprowadzenie od 2031 roku dla tych stref zakazu wjazdu pojazdów wyprodukowanych przed 2016 rokiem.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.