Jesteś tutaj: Home

Podwyżki w komunikacji miejskiej i w parkowaniu przegłosowane

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 październik 2021 15:26
Podwyżki w komunikacji miejskiej i w parkowaniu przegłosowane Fot: Bartosz Bieliński

W środę (27 października) Rada Miasta przegłosowała nowe stawki opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej oraz za parkowanie. W życie wejdą one od stycznia i lutego – o czym szerzej w publikacji. W przypadku transportu zbiorowego jest to pierwsza podwyżka od dekady.

Zmiany taryf w komunikacji miejskiej w życie wejdą od 1 stycznia 2022 roku. Bilet normalny wzrośnie do 3,80 zł, zaś ulgowy 1,90 zł. W dzisiejszej cenie 3 zł za bilet normalny będziemy mogli kupić natomiast bilet 20 minutowy.

W górę pójdą też bilety miesięczne – na jedną linie bilet normalny wzrośnie do 90 zł, natomiast bilet sieciowy wzrośnie do 108 zł.

 

Skutkiem wprowadzenia podwyżek ma być zwiększenie poziomu utrzymania transportu zbiorowego z 24% obecnie do 28%. Jako główny argument prezydent wskazywał wzrosty cen energii elektrycznej, która w 2022 roku ma być dla Bydgoszczy droższa nawet o 80%. Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania tramwajów.

 

Od 1 lutego 2022 roku zmienią się natomiast stawki opłat za parkowanie. W strefie A i C (część budowanego wielopoziomowego parkingu przy ulicy Grudziądzkiej) oplata za pierwszą godzinę parkowania wzrośnie o 80 groszy do 3,80 zł, za drugą do 4,50 zł. W strefie B parkowanie za pierwszą godzinę wzrośnie do 2,60 zł, za drugą do 3,10 zł. We wszystkich strefach będzie można zaparkować na 30 minut za połowę wartości parowania godzinowego.

 

Ponadto zasięg strefy B zostanie zwiększony od wschodniej części Okola po obszary prawie przy ulicy Wyszyńskiego na wschodnie. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapowiedzieli wraz z tymi zmianami wymianę parkomatów, dzięki czemu płacić będziemy mogli kartami płatniczymi – nie będzie trzeba mieć już przy sobie drobnych.

 

Wyjątkiem będzie 30 minutowe parkowanie w strefie C (na parkingu wielopoziomowym) jeżeli będziemy chcieli załatwić w tym czasie sprawę w Urzędzie Miasta. O tym jak będzie to sprawdzane dyskutowano na środowej sesji Rady Miasta – przyjęto zasadę, że z 30 minutowego parkowania będzie można skorzystać raz dziennie, tylko przez 30 minut. Nie będzie trzeba jednak pozyskiwać od obsługujących nas urzędników żadnych zaświadczeń.

Druga część parkingu przy ulicy Grudziądzkiej będzie elementem Park&Ride, tutaj stawki radni zrównali z tymi dla strefy A i C. Pewnym paradoksem jest to, że parkując w tym miejscu np. na godzinę za 3,80 zł, będziemy mogli przez godzinę korzystać z komunikacji miejskiej, czego nie ma już bezpośrednio w strefach A i C. Uchwała dotycząca Park&Ride powinna wejść jeszcze w tym roku, ale fizyczne oddanie parkingu kierowcom planuje się dopiero na połowę 2022 roku.

 

Polityka na sesji

Rada Miasta nad tymi zmianami procedowali kilka godzin w politycznej atmosferze. Zapowiadały to już jednak wystąpienia radnych z ostatnich dni, gdzie radni PiS używali takich zwrotów jak ,,grabienie bydgoszczan”. Radni opozycji nie chcieli się zgodzić nawet na minimalne podwyżki.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.