Jesteś tutaj: Home

,,Poziom dyscypliny epidemicznej jest niewystarczający"

Napisał  Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 październik 2021 08:27

Maseczki, dystans i dezynfekcja są - obok szczepień - realnym narzędziem walki z koronawirusem. Niestety poziom dyscypliny epidemicznej jest niewystarczający, co wpływa na przebieg kolejnej fali – ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

"Podejście do walki z pandemią jest w tej chwili takie, że realne instrumenty w postaci szczepień i reżimu sanitarnego – maseczek, dystansu i dezynfekcji, to narzędzia, które przy szerokim, powszechnym zastosowaniu powinny nam pozwolić przejść przez falę nie wprowadzając dodatkowych restrykcji" - wskazał na konferencji w Sosnowcu szef MZ.

 

Zaznaczył, że jest to założenie, a niestety widać, że poziom dyscypliny epidemicznej jest niewystarczający.

 

"Miałem okazję przeglądać modele amerykańskie, które prognozują praktycznie dla każdego kraju przebieg poszczególnych fal i jedno co się rzucało w oczy w przypadku Polski, to, że dokonano przeszacowania parametru częstotliwości noszenia maseczek z blisko 70 proc. popularności, jaka miała miejsce w poprzednich falach, o połowę – do 35 proc." – mówił minister.

 

Wskazał, że spadek dyscypliny skutkuje wzrostem poziomu prognozowanego apogeum kolejnej fali. "Ten ośrodek prognozuje, że nastąpi on nieco wcześniej, w okolicach drugiej dekady listopada" – podał szef MZ. (PAP)

 

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Anna Gumułka

 

ktl/ lun/ mhr/

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie