Jesteś tutaj: Home

Za darmo nie zaparkujemy nawet na 30 minut. Park&Ride za ponad 30 złotych dziennie i absurdalność taryf

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 październik 2021 13:50
Wizualizacja parkingu wielopoziomowego Wizualizacja parkingu wielopoziomowego

Zmiany w opłatach za parkowanie dotknąć mają też parkingów Park&Ride oraz podstrefy C, którą objęta ma być część budowanego parkingu przy ulicy Grudziądzkiej. Kierunek proponowanych przez prezydenta zmian sprawi, że taryfa Park&Ride na tym parkingu stanie się iluzją, ponadto kierowcy będą mogli się pogubić w sprawie parkowania do 30 minut.

 

Parking wielopoziomowy budowany jest za środki unijne w ramach wdrażania systemu Park&Ride wraz z parkingami stworzonymi na obrzeżach miasta. W 2019 roku ustalono, że połowę parkingu będzie stanowić system Park&Ride, gdzie w cenie parkowania będzie podróżowanie po mieście komunikacją miejską, drugą połowę miała stanowić podstrefa parkowania C, na której ustalono, że przez 30 minut można parkować bezpłatnie, co mogło być pomocne w przypadku potrzeby załatwienia sprawy urzędowej. Nowy regulamin ma zawierać zwolnienie z opłat dla petentów urzędu, bez limitu 30 minut.

 

Już nie bezpłatnie

W środę radni na wniosek prezydenta będą głosować w sprawie m.in. wprowadzenia taryfy 30 minutowej, ale w kwocie 1,90 zł oraz podniesienia opłaty do 3,80 zł za godzinę i dalej według stawek dla strefy A.

 

Ponadto parking przy Grudziądzkiej będzie miał teraz specjalną taryfę w ramach Park&Ride tożsamą ze strefą A, czyli za pierwszą godzinę zapłacimy 3,80 zł, za dwie 8,30 zł itd. Chyba, że zaparkujemy powyżej 8 godzin, wówczas całodniowe parkowanie wyniesie 36,50 zł, z możliwością korzystania z komunikacji miejskiej w tym czasie przez dwie osoby na bilecie parkingowym. Stawka ponad 30 zł raczej od Park&Ride będzie odstraszać.

 

W części parkingu przy Grudziądzkiej planowanym jako Park&Ride nie będzie 30 minutowego biletu za 1,90 zł. Trzeba zatem uważać, aby wjechać na dobry parking.

 

Absurdy projektowanej sytuacji

W praktyce zatem Park&Ride nie wiele się różni od strefy płatnego parkowania A. Ta sytuacja wywołuje jednak kilka absurdów:

1. Parkując na parkingu wielopoziomowym w strefie Park&Ride zapłacimy za parkowanie tyle samo jakbyśmy parkowali na ulicy w ramach strefy A, ale dwie osoby zyskują na czas parkowania możliwość bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską, czego w strefie A już nie ma.

 

2. Jeżeli na parkingu wielopoziomowym wjedziemy jednak na strefę C, to również zapłacimy tyle samo, ale już z komunikacji miejskiej w cenie parkowania nie będziemy mogli korzystać. Kluczowe będzie zatem miejsce jakie do parkowania uda nam się zająć.

 

3. W jednej części parkingu wielopoziomowego będziemy mogli zaparkować za 1,90 zł na pół godziny, ale w innej już nie, co może był kłopotliwe dla kierowców.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022