Jesteś tutaj: Home

Rodzice obawiają się o pędzące przy przedszkolu samochody, dlatego napisali petycję

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 październik 2021 12:52

Ulica Markwarta to jeden z ważniejszych ciągów komunikacyjnych w Śródmieściu – jednokierunkowa ulica, ale dwupasmowa zaczyna się przy skrzyżowaniu z 3 Maja i biegnie do Ronda Ossolińskich. Dwa pasy mogą dodawać pewności kierowcom, natomiast ,,gołym okiem” można wyciągnąć wnioski, że wielu z nich nie przejmuje się ograniczeniami prędkości obowiązującymi na terenie zabudowanym.

Petycję w sprawie niebezpiecznej ulicy złożyli do prezydenta rodzice dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 26 z apelem o ,,natychmiastową poprawę bezpieczeństwa”.

 

Od wielu lat, praktycznie codziennie spotykamy się z nagannym, niezgodnym z przepisami zachowaniem kierowców samochodów i autobusów – czytamy w petycji. Dalej wskazuje się na częste manewry wyprzedzania, czy trąbienia na wolniej jadących kierowców. Kierowcy mają w żaden sposób się nie przejmować, że znajduje się w tym miejscu przedszkole i istnieje realne ryzyko wtargnięcia dziecka na jezdnie. Podnoszony jest też problem pędzących po chodniku rowerzystów, z udziałem których miało dochodzić do incydentów.

 

O tym w petycji się nie wspomina, ale również przy ulicy Markwarta znajduje się Szpital MSW, czyli też miejsce wymagające szczególnej oszczędności.

 

Autorzy petycji sugerują zatrudnienie osoby przeprowadzającej dzieci przez jezdnie, a także fizyczne narzędzia spowalniające ruch jak np. progi zwalniające.

 

Być może problemem jest organizacja ruchu

Główny problem to oczywiście złe nawyki kierowców, ale dwupasmowy ruch w jednym kierunku może do nich dodatkowo ,,kusić”. Stąd też być może należy rozważyć czy to wprowadzenie ruchu dwukierunkowego, albo zdecydować się o wyłączeniu z ruchu jednej jezdni, albo częściowe wyłączenie. Praktyka pokazuje, że wyłączenie jednego pasa z jednej strony uspokaja ruch, a z drugiej sprawia, że piesi czują się bezpieczniejsi.

 

Zgodnie z ustawą prezydent ma 3 miesiące na odniesienie do petycji. Niewykluczone, że zanim to nastąpi drogowcy podejmą już jakieś działania.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.