Jesteś tutaj: Home

Szczepienia działają!

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 09 październik 2021 18:02

W internecie, w szczególności w mediach społecznościowych pewne środowiska starają się udowodnić, że szczepienia przeciwko COVID-19 nie działają w Polsce. Trudno się im dziwić, bowiem na długo przed wynalezieniem szczepionki prezentowały narrację zniechęcającą do szczepień, a teraz są konsekwentni. Dlaczego tak jest? To pytanie do socjologów. Chciałbym natomiast pokazać Państwu, że szczepienia działają, jednocześnie dziękując wszystkim zaszczepionym za spełnienie nazwijmy to ,,patriotycznego obowiązku”.

 

Portal Kujawski od samego początku realizacji Narodowego Programu Szczepień zachęcał bezpłatnie do szczepień. Teraz jest dobry moment, aby przedstawić tego motywację.

 

Główny cel szczepień to przede wszystkim uniknięcie ciężkiego przebiegu COVID-19, pełne zaszczepienia zwiększa także szansę, że uda nam się całkowicie uniknąć zakażenia. Jak podają dane Ministerstwa Zdrowia około 1% wszystkich zakażeń w Polsce stanowią osoby w pełni zaszczepione, co pokazuje nam, że obecnie pandemia dotyka głównie osób niezaszczepionych. Natomiast jak spojrzy się na osoby w pełni zaszczepione to tylko 0,1% zakaziło się COVID-19. To z jednej strony wynikać będzie ze skuteczności szczepień, ale też większej świadomości osób szczepiących się, które statystycznie powinny bardziej przestrzegać zalecenia epidemiczne, od osób niezaszczepionych, które często bagatelizują pandemię.

 

Jak wspomniałem – główny cel szczepień to jednak uniknięcie cięższego przebiegu zakażenia – Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że 9/10 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione. Co jest w tym momencie istotne – hospitalizacji jest znacznie mniej niż w ubiegłym roku, przez co nie ma zagrożenia paraliżem służby zdrowia. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że uda nam się przejść czwartą falę bez dodatkowych obostrzeń. I właśnie uniknięcie kolejnego lockdownu to główna korzyść dla nas wszystkich. Gdyby wyszczepialność była znacznie wyższa – w Polsce to tylko nieco ponad 50%, gdy średnia dla UE to ponad 70%, przeszlibyśmy tę falę jeszcze łagodniej.

 

W środę pierwszy raz tej jesieni przekroczyliśmy w skali kraju 2 tys. zakażeń, jak się okazuje, blisko 50% zakażeń dotyczyło tylko trzech województw: lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego, gdzie wyszczepialność jest najniższa.