Jesteś tutaj: Home

Województwo przystąpi do stowarzyszenia na rzecz wspierania budowy drogi ekspresowej S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 07 październik 2021 18:49

Patrząc geograficznie droga ekspresowa S-10 przebiegać będzie mniej więcej przez środek województwa kujawsko-pomorskiego w osi wschód zachód. Docelowo droga ta połączy Szczecin z obwodnicą Warszawy, a w naszym województwie Nakło z Bydgoszczą i Toruniem. Do zarejestrowanego w 2020 roku stowarzyszenia ,,Droga ekspresowa S-10” zamierza przystąpić Województwo Kujawsko-Pomorskie. Przed tygodniem zgodę na to wyraził Sejmik Województwa.

Celem przystąpienia do Stowarzyszenia będzie wspieranie idei samorządu terytorialnego, połączenie potencjałów oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami Stowarzyszenia, a w szczególności inicjowanie, propagowanie, przygotowanie i realizacja na terenie zrzeszonych w stowarzyszeniu gmin, powiatów i województw, wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów na rzecz budowy drogi ekspresowej S10, realizacja innych przedsięwzięć promujących budowę drogi ekspresowej S10.Dotychczas do Stowarzyszenia przystąpiło 14 samorządów – czytamy w uzasadnieniu do uchwały o zamiarze przystąpienia do stowarzyszenia.

 

Będzie wiązało się to z koniecznością uiszczenia składki około 10,3 tys. zł rocznie, uzależnionej o liczby mieszkańców województwa.

 

Stowarzyszenie zawiązało się w ubiegłym roku w Bydgoszczy, wówczas zapadła również decyzja, że jego siedzibą będzie Bydgoszcz, dokładniej Urząd Miasta Bydgoszczy. Prezesem wybrany został Piotr Głowski, prezydent Piły. Wspomnieć warto, że Głowski urodził się w Bydgoszczy.

 

Budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi S-10 planuje się do 2026 roku. Odcinek Bydgoszcz – Piła – Szczecin według planów GDDKiA gotowy ma być do 2028 roku. Być może do 2030 roku powstanie też odcinek Toruń – obwodnica Warszawy, którego przebieg jeszcze nie został ustalony. Preferowany wariant to wspólny przebieg z autostradą A1 na odcinku Toruń – Włocławek.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica