Jesteś tutaj: Home

Epidemia najszybciej rozwija się w województwach o najniższej wyszczepialności

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne środa, 06 październik 2021 15:20

Widzimy rozwój epidemii w trzech województwach. Na Lubelszczyźnie zajętych jest około 56 proc. łóżek szpitalnych, na Podlasiu 46 proc., a na Podkarpaciu 42 proc. – przekazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1325 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 46 osób z COVID-19. Miesiąc wcześniej, 5 września, resort informował o 324 przypadkach zakażeń, nie zmarła wówczas żadna osoba z COVID-19.

 

Rzecznik MZ, komentując najnowszy bilans epidemii COVID-19 w Polsce, wskazał, że dane pokazują wzrosty tygodniowe o ok. 47 proc.

 

"Widzimy niestety rozwój epidemii w trzech województwach. Widzimy, że pod kątem wykorzystania łóżek w szpitalnych Podlasie już niestety przegoniło Podkarpacie. Mamy w tej chwili na Lubelszczyźnie zajętych około 56 proc. łóżek. Na Podlasiu zajętych jest 46 proc. łóżek, a na Podkarpaciu 42 proc." – poinformował Andrusiewicz.

 

Zaznaczył, że wojewodowie na bieżąco zwiększają bazę łóżek. "Jesteśmy w stanie w ciągu 24 do 48 godzin zwiększyć bazę łóżkową do około 11-12 tys. i w kolejnych dniach zwiększać do 17-20 tys. Na dzisiaj jeszcze takiej potrzeby nie ma, ale po regionach, w których sytuacja jest najtrudniejsza widać, że ta baza łóżkowa się zwiększa" – zaznaczył rzecznik.

 

Zaapelował o przestrzeganie zasad epidemicznych. "Epidemia nie minęła, zaraz będziemy na poziomie mniej więcej 5 tys. zakażeń, więc to jest czas, gdzie powinniśmy wszyscy dbać o siebie i dbać o resztę współobywateli, zasłaniając nos i usta" – powiedział Andrusiewicz.

 

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek, że w szpitalach jest 1963 chorych z COVID-19, w tym 195 pacjentów podłączonych do respiratorów. MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6989 łóżek i 700 respiratorów. (PAP)

 

autorzy: Karolina Kropiwiec, Szymon Zdziebłowski

 

kkr/ szz/