Jesteś tutaj: Home

Niemiecki generał na czele Centrum Sił Połączonych NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 październik 2021 13:09
Niemiecki generał na czele Centrum Sił Połączonych NATO Fot: Radosława Kubiczek

W czwartek z JFTC NATO, które ma swoją siedzibę w Bydgoszczy odbyła się uroczystość zmiany na stanowisku dowódcy – niemiecki gen. dywizji Norbert Wagner zastąpił na tym stanowisku Polaka gen. dywizji Piotra Malinowskiego. Generał Wagner jest drugim niemieckim wojskowym, który pełni funkcję szefa JFTC, do 2019 roku tę funkcję pełnił gen. Wihlelm Grun, który został przez przedstawicieli samorządów zapamiętany dość pozytywnie.

Generał Piotr Malinowski stanowisko pełnił zaledwie przez kilka miesięcy – został powołany w czerwcu, gdy z funkcji szefa JFTC został odwołany gen. Adam Joks, który został zastępcą szefa dowódcy V Korpusu Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Fort Knox. V amerykański korpus posiada swoje wysunięte dowództwo w Poznaniu, jest to zatem jednostka, która bezpośrednio odpowiada w NATO za bezpieczeństwo Polski. Dla zakończenia polskiej rotacji w JFTC na kilka miesięcy powołano gen. Malinowskiego.

 

- Chciałbym podziękować wszystkim tym, których spotkałem podczas mojego trzymiesięcznego pobytu tutaj, w Bydgoszczy – odchodzący dowódca JFTC zwrócił się do swojego sztabu - Przyjechałem do tego pięknego miasta i do Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO bez żadnych szczególnych oczekiwań, a znalazłem prawdziwych przyjaciół i oddanych towarzyszy broni. To, czego się tutaj nauczyłem, zostanie ze mną na zawsze, ponieważ pod wieloma względami na wiele rzeczy spojrzałem z innej perspektywy.

 

Generał Norbert Wagner przez trzy lata pracował w niemieckim Ministerstwie Obrony Narodowej. Do czasu powołania na szefa JFTC kierował Dowództwem Szkolenia Sił Lądowych w Lipsku. Podczas misji NATO w Kosowie gen. Wagner był dyrektorem Zespołu Doradczo-Łącznikowego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022