Jesteś tutaj: Home

Wraca temat tzw. Parku Kulturowego. To plan dużej metamorfozy Starego Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 wrzesień 2021 06:26
Wraca temat tzw. Parku Kulturowego. To plan dużej metamorfozy Starego Miasta Fot: Bartosz Bieliński

Jutro radni być może przyjmą ostatecznie uchwałę wprowadzającą Park Kulturowy Stare Miasto – to wbrew nazwie daleko idąca nazwa, która ograniczy np. sprzedaż nocną alkoholu. Nie jednak od razu – uchwała wejdzie w życiu pół roku po uchwaleniu, a większość zapisów będzie obowiązywać po upływie następnego 1,5 roku, aby dać czas wszystkim na dostosowanie się.

O Parku Kulturowym pisaliśmy chociażby w lutym, wówczas radni przyjęli chęć jego wprowadzenia po raz pierwszy Uchwała trafiła do dalszych konsultacji, m.in. ze służbami konserwatora zabytków i teraz wraca już po całym procesie uzgodnień, aby tym razem zapadła ostateczna decyzja.

 

Park Kulturowy regulować będzie szereg zagadnień dotyczących estetyki krajobrazu - Zależy nam na tym, aby zachować historyczny detal, wszystko to stanowi harmonijną całość, o którą należy zadbać – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. W praktyce uchwała ma wymusić, aby w przypadku zabytkowych kamienic zachować historyczną stolarkę okienną i drzwiową, nie dopuszczając do sytuacji wymiany na plastikową, która zachwiałaby harmonijną całością. 

 

 

Uchwała będzie zakładać również wytyczne do tworzenia szyldów punktów usługowych, aby wpisywały się w estetyczny krajobraz oraz ograniczyć formy reklamowe do minimum. Zakazane ma być np. rozdawanie ulotek. W praktyce z przestrzeni ulicy Długiej zniknie np. kiosk gastronomiczny.

 

Alkohol do godziny 22:00

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na obszarze Parku Krajobrazowego w godzinach 22:00 – 6:00. Nie oznacza to jednak wprowadzenia prohibicji, bowiem alkoholu będzie można się napić np. w pubach czy ogródkach gastronomicznych.

 

Nie będzie można również prowadzić widocznej od ulicy działalności erotycznej.

 

Obszar planowanego Parku Kulturowego Stare Miasto

\

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.