Jesteś tutaj: Home

Rządowa strategia może pomóc powiedzieć co z bydgoskim lotniskiem w przyszłości. Na razie dokument ten powstaje

Napisane przez  Ł.R. / Newseria Opublikowano w Regionalne niedziela, 26 wrzesień 2021 13:58
Rządowa strategia może pomóc powiedzieć co z bydgoskim lotniskiem w przyszłości. Na razie dokument ten powstaje Fot: PLB

- „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do roku 2030” po zmianach ma być gotowa w ciągu kilku najbliższych tygodni i po ocenie oddziaływania na środowisko powinna zostać przyjęta w I kwartale przyszłego roku. – Za 10 lat polski rynek lotniczy będzie już znacznie większy niż ten sprzed pandemii. Nie tylko odrobimy straty, lecz także wykonamy kolejne kroki do przodu – ocenia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.


W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów, iż budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego doprowadzić może do wygaszenia portów regionalnych, w tym Portu Lotniczego Bydgoszcz. Samorządowcy, którzy często są właścicielami regionalnych lotnisk wskazują, że brak na dzisiaj opracowań, które wskażą im w jakim kierunku powinny rozwijać się ich lotniska, czy po budowie CPK będzie ich miejsce. Dojazd w czasie 2 godzin do CPK z Bydgoszczy, może bowiem mocno osłabić ekonomię bydgoskiego lotniska - Prognozowanie, jak będzie wyglądał rynek, jest dziś obarczone bardzo dużą dozą ryzyka. Pandemia COVID-19 jeszcze nie jest zakończona, więc ciężko do końca trafnie przewidywać, jak ona będzie się dalej toczyć. Jest też cały szereg trendów ogólnoświatowych, europejskich, jak chociażby pakiet Fit for 55, w którego obecnej wersji mamy kilka rozwiązań skrajnie niekorzystnych dla branży lotniczej – zauważa Marcin Horała. – Moja prywatna opinia jest taka, że za 10 lat polski rynek lotniczy będzie już znacznie większy niż ten sprzed pandemii. Odrobimy straty i wykonamy wiele kroków do przodu.

 

– To wynika z pewnej metodologii prac nad polityką, która trwa już prawie dwa lata, więc faktycznie te prognozy będą pod koniec prac nieaktualne. Teraz spływają nowe prognozy, które będą uwzględnione w ostatecznej wersji. To także kwestia związana z funkcjonowaniem portów regionalnych i planów generalnych lotnisk – wymienia Marcin Horała.