Jesteś tutaj: Home

Czas najwyższy być dumnym z Bydgoszczy z powodu powstających tutaj innowacji

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 27 wrzesień 2021 06:54
Czas najwyższy być dumnym z Bydgoszczy z powodu powstających tutaj innowacji Fot: Bartosz Bieliński

Wynalazki, które zmieniają świat powstają w Bydgoszczy. W ostatnim tygodniu tak się złożyło, że dość sporo o tym pisaliśmy, ale te wynalazki powstają już od jakiegoś czasu. Przestrzeń medialna jest zdominowana w dużej mierze przez polityków, których wiele aktywności często zamiast ułatwiać nam życie tylko je komplikuje. W tej przestrzenie publicznej nie ma już tyle miejsca dla wynalazców, którzy swoją pracą budują dobry wizerunek Bydgoszczy na zewnątrz oraz pokazują, że można jako bydgoszczanin odnosić sukcesy.

 

Czas najwyższy to zmienić! To jest pewnego rodzaju deklaracja redakcyjna – chcemy oddać na naszych łamach twórcom bydgoskiego sukcesu ich należne miejsce oraz wskazać, że w polityce redakcyjnej Portalu Kujawskiego promocja innowacyjnych inicjatyw będzie odgrywać szczególną rolę. Chcemy przy tym, aby nasi czytelnicy mieli kolejne powody do dumy z tego, że są związani z Bydgoszczą.

 

W ostatnim tygodniu faktycznie trochę powodów do dumy było – we wtorek w Gdańsku rozpoczęły się targi Trako w Gdańsku, gdzie największą uwagę przyciągnęła prezentacja lokomotywy wodorowej PESA SM42-6Dn - Wiem, że jesteśmy drugim państwem, na świecie, które posiada lokomotywę o napędzie wodorowym. I z tego osobiście jestem dumny i bardzo dziękuje wszystkim, który ten projekt doprowadzili do tego stanu rzeczy – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

O tym, że PESA zdominowała gdańskie targi świadczy przyznanie lokomotywie wodorowej nagrody im. inż. Ernesta Malinowskiego.

 

Więcej o sukcesie PESA - Lokomotywa wodorowa to pokazanie, że możemy być dumni z polskiej myśli technicznej

 

W trakcie czwartkowej konferencji Biznes Trendy zorganizowanej już w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym Tomasz Kruszewski z firmy RevDeBug chwalil się swoim patentem opatentowanym w Stanach Zjednoczonych na oprogramowanie potrafiące wyszukiwać błędy w oprogramowaniu. Nie brzmi to może zbyt spektakularnie, ale błędy w programach potrafią prowadzić np. do katastrof lotniczych – efektem dwóch katastrof Dreamlinera było uziemienie tych samolotów na całym świecie i ogromne straty Boeinga. Dlatego z bydgoskich rozwiązań korzystają tacy giganci jak Microsoft. Kruszewski przy tym podkreśla, że dobrze mu się żyje w Bydgoszczy i nie jest żadną przeszkodą osiągać światowy sukces. Sam przyznaje, że w Bydgoszczy spotyka najlepszych programistów na świecie.

 

Więcej o patencie RevDeBug -  Bydgoski startup za sprawą swoich patentów stał się partnerem dla Doliny Krzemowej

 

Ostatni tydzień to także złoty medal na targach innowacyjności iCan2021 - International Invention and Innovation w Kanadzie polsko-francuskiego zespołu badawczego. Oparta na sztucznej inteligencji platforma dla systemów półautomatycznych do wielozadaniowego wykrywania emocji pozwoli na przeanalizowanie stanu emocji wyrażanego przez badanego człowieka lub grupę ludzi (przechodniów na ulicy, widzów na evencie, kibiców na stadionie itp.). Opracowana aplikacja analizuje dźwięki wydawane przez nich i dokonuje oszacowania ich stanu emocjonalnego. Tym samym proponowana aplikacja rozwiązuje problem prostych, tanich, dokładnych, wielozadaniowych lub dostosowanych do konkretnego celu, łatwych w użyciu systemów rozpoznawania emocji dzięki synergicznemu zastosowaniu algorytmów WEKA, modeli obliczeniowych opartych na skierowanych liczbach rozmytych, parametrów fraktalnych mierzących dynamikę zmian oraz klasyfikacji opartej na sztucznych sieciach neuronowych. Jest to wspólny projekt naukowców z z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz z francuskimi kolegami z EFREI Paris - École d’Ingénieur Généraliste en Informatique et Technologies du Numérique in Paris.

 

Wspomnieć należy również o tym, że bydgoscy architekci z Archigeum przy aprobacie międzynarodowej federacji narciarskiej FIS pracują nad prototypem tunelu aerodynamicznego, który chronić ma rozbieg skoczni narciarskich. Prototyp powstaje dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem, ale główne prace odbywają się w Bydgoszczy.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022