Jesteś tutaj: Home

Za sprawą szczepień w szkołach program szczepień nieznacznie przyśpieszył (raport szczegółowy)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 25 wrzesień 2021 15:55

Ostatni tydzień to około 11 tys. szczepień w województwie kujawsko-pomorskim, z tego ponad 3 tys. to osoby nieletnie, które przyjmą jeszcze za kilka tygodni drugą dawkę. Tydzień wcześniej mieliśmy tylko około 5 tys. szczepień, gdy jeszcze tydzień wcześniej było ich około 20 tys. Szczepienia obecnie są zatem bardziej symboliczne. W ostatnim tygodniu udało się też symbolicznie przekroczyć liczbę 2 mln łącznej liczby szczepień.

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że dwie dawki przyjęło 50,7% populacji województwa kujawsko-pomorskiego (dane Ministerstwa Zdrowia mówią tylko o 45%), częściowo zaszczepione jest natomiast 51,7% populacji. Pozwala to nam przewidywać, że jeżeli nic się nie wydarzy, to szczepienia w naszym województwie zakończą się poniżej 55% zaszczepionych.

 

Co istotne w grupach najbardziej narażonych 50+ wyszczepialność przekroczyła 80%. W skali Unii Europejskiej w pełni zaszczepionych jest ponad 61% europejczyków oraz częsciowo ponad 67%. Szczepienia w Polsce są zatem znacząco poniżej średniej dla UE.

 

 

 

 

 

Szczepienia historycznie (dane Ministerstwa Zdrowia)

 

Kolejny raport przedstawimy za trzy tygodnie (mniejsza częstotliwość związana jest ze spadkiem liczby szczepień).