Jesteś tutaj: Home

Coraz bliżej zaangażowania się Samorządu Województwa w Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 wrzesień 2021 11:04

W czwartek Komisja Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury jednogłośnie przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do Zarządu Województwa o włączenie się Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółkę budującą terminal w Emilianowie. Wnioskował o to bydgoski radny Roman Jasiakiewicz. Terminal powinien rozpocząć pracę przeładunkową w 2026 roku.

 

Spółka Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo została powołana w ubiegłym roku – na dzisiaj jej udziałowcem jest: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz w trakcie uzyskiwania udziałów: PKP SA oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Jest to zatem spółka podległa skarbowi państwa oraz już niedługo zależna w części od Miasta Bydgoszcz. Od kilku miesięcy Jasiakiewicz podnosi, że brakuje zaangażowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego, co ma świadczyć o niedocenianiu przez wojewódzki samorząd tej inicjatywy.

 

Pod koniec sierpnia unieważnienie decyzji środowiskowej dla stopnia wodnego w Siarzewie sprawiło, że preferowana przez województwo koncepcja oparta o żeglugę śródlądową opóźni się o kolejne długie lata. Z tego też powodu pojawiło się większe otwarcie na Emilianowo.

 

Stanowisko komisji kierowane jest do Zarządu Województwa, bowiem ewentualne wejście Kujawsko-Pomorskiego do spółki będzie wymagało najpierw przeprowadzenia rozmów z pozostałymi jej udziałowcami.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.