Jesteś tutaj: Home

Bydgoscy naukowcy wraz z Francuzami nagrodzeni za aplikację analizującą stan emocjonalny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 wrzesień 2021 00:17
Bydgoscy naukowcy wraz z Francuzami nagrodzeni za aplikację analizującą stan emocjonalny fot: UKW

Podczas targów innowacyjności iCan2021- International Invention and Innovation Competition w kanadyjskim Toronto złoty medal wraz z nagrodą specjalną targów otrzymali naukowcy, którzy opracowali aplikację opartą na sztucznej inteligencji analizuje stan emocjonalny ludzkich zbiorowości, co może mieć wykorzystanie w medycynie oraz bezpieczeństwie publicznym.

Oparta na sztucznej inteligencji platforma dla systemów półautomatycznych do wielozadaniowego wykrywania emocji pozwoli na przeanalizowanie stanu emocji wyrażanego przez badanego człowieka lub grupę ludzi (przechodniów na ulicy, widzów na evencie, kibiców na stadionie itp.). Opracowana aplikacja analizuje dźwięki wydawane przez nich i dokonuje oszacowania ich stanu emocjonalnego. Tym samym proponowana aplikacja rozwiązuje problem prostych, tanich, dokładnych, wielozadaniowych lub dostosowanych do konkretnego celu, łatwych w użyciu systemów rozpoznawania emocji dzięki synergicznemu zastosowaniu algorytmów WEKA, modeli obliczeniowych opartych na skierowanych liczbach rozmytych, parametrów fraktalnych mierzących dynamikę zmian oraz klasyfikacji opartej na sztucznych sieciach neuronowych. Wynik tej analizy, a więc fakt, czy grupa prezentuje pozytywne, neutralne czy negatywne emocje, może pomóc w lepszym zarządzaniu bezpieczeństwem zarówno w ludzkich zbiorowościach zorganizowanych (kibice na stadionach), jak i w typowych sytuacjach na ulicy (grupa stojąca w parku czy na placu). Aplikacja może być zainstalowana w smartfonie i przy wykorzystaniu jego mikrofonu przeanalizować sytuację, dając użytkownikowi wskazówki umożliwiające jego optymalną reakcję adekwatnie do stanu emocjonalnego grupy osób.

 

Aplikacje opracował zespół z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz z francuskimi kolegami z EFREI Paris - École d’Ingénieur Généraliste en Informatique et Technologies du Numérique in Paris. UKW w tym projekcie reprezentują: dr Krzysztof Tyburek, dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni oraz dr hab. Piotr Prokopowicz, prof. uczelni.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022