Jesteś tutaj: Home

Historia miejskich wodociągów to ponad 120 lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 wrzesień 2021 00:02

W 1900 roku pierwszy raz napełniona została wieża ciśnień na dzisiejszym Wzgórzu Dąbrowskiego - ten moment uznaje się za początek nowoczesnego systemu wodociągowego w Bydgoszczy. Główną siedzibą bydgoskich wodociągów była eksploatowana do dzisiaj stacja w Lesie Gdańskim. Również w 1900 roku rozpoczęła się budowa systemu kanalizacyjnego, choć były zakusy w magistracie, aby zdecydować się na tańsze rozwiązanie czyli zrzut nieczystości do rzeki.


Stacja pomp kanałowych była zasilana silnikami parowymi. Wodę do domów dostarczano już od 1889 roku za pomocą silników gazowych.

 

Jubileusz 120 miejskich wodociągów przypadł w ubiegłym roku, ale z uwagi na pandemię przeniesiono obchody na ten rok. Muzeum Wodociągów we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy przygotowało 16 minutowy film o dziejach wodociągów, który można obejrzeć:

 

Pierwsze wodociągi w Bydgoszczy pojawiły się będąc dokładnym już w XVI wieku, to jednak były one znacznie mniej efektywne od systemu uruchomionego na początku XX wieku.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.