Jesteś tutaj: Home

Jak co roku pamiętamy o tamtym ponurym czasie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 wrzesień 2021 09:35
Jak co  roku pamiętamy o tamtym ponurym czasie Fot: Robert Sawicki / UMB

W poniedziałek przypadła 82 rocznica wybuchu II wojny światowej – jesień 1939 roku w Bydgoszczy była szczególnie okrutna. 3 i 4 września Niemcy dokonali dywersji wobec wycofujących się przez Bydgoszcz polskich oddziałów, doszło do ofiar po obu stronach. Po tym, gdy wojska polskie się wycofały w głąb kraju i do Bydgoszczy wkroczyła regularna armia, rozpoczął się okrutny terror.

Niemiecka propaganda próbowała przedstawiać wydarzenia z 3 i 4 września jako czystki na mniejszości niemieckiej, był to pretekst do masowych egzekucji na Polakach i Żydach, którzy w pierwszej kolejności byli dla Niemców niewygodni, później eksterminowano także elity w tym nauczycieli.

 

O ofiarach tamtego okresu pamiętano w środę zarówno podczas uroczystości na płycie Starego Rynku, gdzie Pomnik Walki i Męczeństwa przypomina o tamtych wydarzeniach – Stary Rynek wpisał się bowiem też jako miejsce masowych egzekucji. Pamiętano również na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, gdzie spoczywają ofiary jesienie 1939 roku, znajduje się tam też symboliczny grób zamordowanego najprawdopodobniej 11 listopada 1939 roku prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Jego szczątek nie odnaleziono do dziś.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.