Jesteś tutaj: Home

Unia melduje realizację planu dotyczącego szczepień

Napisane przez  Ł.R. / PAP Opublikowano w Regionalne czwartek, 02 wrzesień 2021 13:22
Unia melduje realizację planu dotyczącego szczepień European Union, 2021

Co prawda wyszczepienie 70% dorosłej populacji Unii Europejskiej planowano już na czerwiec, ostatecznie udało się to dopiąć na koniec sierpnia. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w skali UE przynajmniej jedną dawkę przyjęło 76% dorosłej populacji, zaś w pełni zaszczepionych jest 67,3% populacji.

"Pełne zaszczepienie 70 proc. dorosłych mieszkańców UE już w sierpniu jest wielkim osiągnięciem. Unijna strategia na rzecz wspólnych działań przynosi korzyści i stawia Europę w czołówce światowej walki z COVID-19. Jednak pandemia nie dobiegła końca. Musimy zrobić więcej. Apeluję do wszystkich osób, które mogą się szczepić, aby to zrobiły. Musimy również pomagać w szczepieniach reszcie świata. Europa będzie nadal wspierać w tych wysiłkach swoich partnerów, w szczególności kraje o niskich i średnich dochodach" - powiedziała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła, że jest to wspólne osiągnięcie UE i jej państw członkowskich, które pokazuje, jak wiele jest możliwe przy solidarnej współpracy i koordynacji.

 

"Będziemy kontynuować nasze wysiłki na rzecz dalszego zwiększenia liczby szczepień w całej UE. Nadal będziemy wspierać w szczególności te państwa członkowskie, które nadal zmagają się z wyzwaniami. Musimy zlikwidować lukę w odporności i zamknąć drogę dla nowych wariantów. Szczepienia muszą wygrać wyścig z wariantami" – wskazała.

 

W Polsce do tej pory przynajmniej jedną dawkę przyjęło niecałe 60 dorosłej populacji, jesteśmy zatem daleko za Unią.