Jesteś tutaj: Home

Czarnek: nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej

Napisane przez  PAP Opublikowano w Regionalne środa, 01 wrzesień 2021 00:48

Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej - powiedział we wtorek, w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

 

Szef MEiN pytany był pytany w Polskim Radiu 24, czy w związku z pandemią COVID-19 zagrożona jest nauka stacjonarna w szkołach. Proszony był także o to, by odniósł się do wypowiedzi niektórych ekspertów, że szkoły mogą okazać się rozsadnikiem wirusa.

 

"Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, bo my nie zajmujemy się ochroną zdrowia, tylko polityką oświatową, a po to jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, by planować ten rok szkolny, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej i także w dłuższej perspektywie czasowej nie ma zagrożenia dla kontynuowania nauki stacjonarnej. Więc jesteśmy co do tego spokojni" - odpowiedział Czarnek.

 

"Różni eksperci różnie się wypowiadają, wszystkie opinie szanujemy i bierzemy pod uwagę, biorą je pod uwagę przede wszystkim specjaliści w Ministerstwie Zdrowia i służbach sanitarnych" - zaznaczył. Jednocześnie przypomniał, że w poniedziałek na spotkaniu Rady Gabinetowej przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna wskazywał na statystyki, które potwierdzają, że dzieci nie są największym źródłem zakażeń, odpowiadają za około 4 proc. zakażeń. "To bardziej dorośli zakażają dzieci niż dzieci dorosłych" - zaznaczył. "Nie boję się tego powrotu do szkoły" - dodał.

 

Minister edukacji i nauki podkreślił, że dzieci potrzebują powrotu do nauki stacjonarnej, do nadrobienia zaległości i do normalności. "O to będziemy się troszczyć" - zapewnił.

 

Czarnek pytany był także o kwestie szczepień uczniów przeciw COVID-19 i o to, czy powinny być one szczepione obowiązkowo.

 

"Będziemy promować szczepienia, będziemy zachęcać do szczepień. Będziemy informować, jakie są korzystne efekty szczepień, że można się zabezpieczyć przed ciężką chorobą i przed śmiercią, ale nie będziemy zmuszać. To jest dobra wola rodziców. I nie będziemy też dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, bo to byłoby wyciąganie odpowiedzialności od dzieci za decyzje rodziców" - powiedział. "Zapewniam wszystkich, którzy mają tego typu obawy: żadnej segregacji sanitarnej w szkołach nie będzie" - podkreślił szef MEiN. (PAP)

 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

 

dsr/ dki/