Jesteś tutaj: Home

Siarzewo obnaża krótkowzroczną politykę władz województwa

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 29 sierpień 2021 11:28
Wizualizacja Emilianowa Wizualizacja Emilianowa Fot: PKP

Z punktu widzenia naszego województwa decyzja ministra o uznaniu odwołania ekologów, a tym samym o cofnięciu decyzji środowiskowej dla budowy stopnia wodnego Siarzewo jest kluczowa, bowiem w oparciu o kaskadyzację Wisły od lat opierały się plany rozwojowe województwa. Na szczęście Bydgoszczy udało się przebić w porę z koncepcją terminalu w Emilianowie – inaczej bylibyśmy z przysłowiową ręką w nocniku.

Myślę, że już nie warto wspominać ze szczegółami sporu, który toczył się jeszcze kilka lat temu. Od wielu lat wiodąca strategia zakładała budowę portu rzecznego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem, który miał być główną infrastrukturą multimodalną w województwie. Żeby ta koncepcja mogła funkcjonować trzeba przeprowadzić kaskadyzację drogi wodnej E-40, czyli Wisły. Oprócz Siarzewa, którego budowa z uwagi na decyzję ministra klimatu odsuwa się o kolejne lata, zbudować trzeba kolejnych 4-5 tego typu stopni wodnych. Wariat optymistyczny realizacji tej koncepcji to 25-30 lat, nie można jednak wykluczyć, że problemy z Siarzewem oraz przebijanie się głosów ekologów sprawią, że za kilka lat zapadnie decyzja, aby koncepcję kaskadyzacji drogi wodnej E-40 po prostu porzucić.

 

Mądra polityka zakłada dywersyfikację

Od mniej więcej 2015 roku promowana jest też koncepcja kolejowa suchego portu pod Bydgoszczą, który obsługiwałby porty morskie w Gdańsku i w Gdyni kolejowo. Jak wiemy – obrót spraw wskazał za taki główny terminal Emilianowo przy Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Ta koncepcja była przez lata jednak wręcz blokowana przez współpracowników marszałka województwa. Można by tutaj przedstawiać wypowiedzi z publikacji medialnych, a także materiały z komisji Sejmiku Województwa, gdzie negatywnie oceniano Emilianowo. Dodać do tego trzeba promowanie na zewnętrznym forum, poza naszym województwem tylko koncepcji żeglugowej, właściwie pomijając tę kolejową opartą o Emilianowo.

 

Można by to przytaczać, ale też nie o to chodzi. Cieszy bowiem to, że w ostatnim czasie polityka Zarządu Województwa w tym zakresie się zmieniła, przez co uchwalonej w grudniu nowej Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku – Emilianowo odgrywa dość ważną rolę. Cieszy ta autorefleksja, ostatnie dni pokazują natomiast, że dzięki determinacji bydgoskich środowisk nasze województwo ma szansę być ważnym węzłem komunikacyjnym w Unii Europejskiej – pierwszy etap uruchomienia terminalu w Emilianowie przewidziano na 2026 roku. Do tego czasu natomiast nie możemy być pewni czy uda się uzyskać decyzję środowiskową dla Siarzewa.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie