Jesteś tutaj: Home

Tak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 sierpień 2021 06:14
Tak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural Wizualizacja

Zdobienie ścian budynków poprzez murale stało się ostatnio w Bydgoszczy modne. Ich powstawanie motywują też władze Bydgoszczy ogłaszając konkursy i fundując nagrody twórcom murali. Do 15 października powstać ma jednak zupełnie coś nowego w Bydgoszczy – pierwszy ekologiczny mural.

Ekomural ma za zadanie nie tylko efektownie wyglądać, ale również specjalna farba będzie wyłapywać szkodliwe zanieczyszczenia gazowe, czyli najprościej pisząc przyczyni się do oczyszczania powietrza.

 

- Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – tłumaczył Marek Iwiński, Plastyk Miasta.

 

Konkurs na zagospodarowanie bloku przy ulicy Nowowiejskiego 1 ogłoszono już jakiś czas temu. Kilka dni temu oficjalnie wyłoniono zwycięską pracę, którą opracował Marcina Czaja z Krakowa. Ma on teraz czas do 15 października na wdrożenie swojego dzieła w życie.

 

Wizualizacja zwycięskiej pracy

 

Komisja Konkursowa wybrała projekt charakteryzujący się harmonijną paletą barw, który w bardzo dobry sposób wpisuje się w architekturę budynku i osiedla, tworząc wartość dodaną dla tej przestrzeni. Temat związany z wodą łączy się w naturalny sposób z Bydgoszczą oraz ekologią i dbałością o naszą planetę. Pierwotnie na wzgórzach płynął strumień, były tam zielone tereny miasta, do których nawiązuje bezpośrednio wybrana praca.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.