Jesteś tutaj: Home

Sąd przywraca skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 sierpień 2021 13:35

W grudniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy skweru na Osiedlu Leśnym z Pomorskiego Okręgu Wojskowego na płk. Łukasza Cieplińskiego, powołując się na ustawę dekomnizacyjną. Rada Miasta zarządzenie wojewody zaskarżyła – dzisiaj (24 sierpnia) Wojewódzki Sąd Administracyny przyznał rację Radzie Miasta i grudniowe zarządzenie wojewody uchylił. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

W momencie uprawomocnienia się wyroku powróci do obrotu prawnego nazwa skweru Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Wojewoda może się od wyroku WSA w Bydgoszczy odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

Na dokładne uzasadnienie do tego wyroku przyjdzie nam poczekać kilka tygodni. W marcu WSA w Bydgoszczy wydał wyrok w podobnej sprawie, gdzie wojewoda zmienił nazwę ulicy Iwana Alejnika tłumacząc, że czczenie tej postaci propaguje ustrój komunistyczny. Sąd zarządzenie wojewody uchylił wskazując - Nie symbolizują komunizmu nazwy, które w odbiorze społecznym nie są kojarzone w ogóle z komunizmem. Stanowisko Skarżącej, że nazwa ulicy Iwana Alejnika nie kojarzy się mieszkańcom Inowrocławia jednoznacznie z komunizmem nie zostało przez organ skutecznie zakwestionowane, a dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy.

 

Skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego został nadany przez Radę Miasta w 2016 roku, radni byli wówczas jednomyślni, niezależnie od przynależności partyjnej, co może sugerować, że Pomorski Okręg Wojskowych w powszechnym odbiorze nie kojarzy się z komunizmem.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.