Jesteś tutaj: Home

Prostujemy manipulację, którą posługują się radni

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 sierpień 2021 13:33

W środę Rada Miasta Bydgoszczy wniosek Nadleśnictwa Bydgoszcz o ustanowienie lasów ochronnych w granicach Bydgoszczy oceniła w części pozytywnie, ale w części kolidującej z budową terminalu w Emilianowie i budową drogi S-10 negatywnie. Sprawa wywołała polityczne emocje, część radnych w ramach protestu wyszła z obrad. W przestrzeni publicznej padają sformułowania, że ta uchwała w ogóle Emilianowa nie dotyczy.

 

- Emilianowo nie jest 10 km od Bydgoszczy, więc ta uchwała w ogóle niedotyczy Emilianowa. Uzasadnienie zostało podciągnięte pod swoje polityczne cele, które pan prezydent wczoraj przedstawił. I to jest właściwie klucz do tego wszystkiego – mówił na czwartkowej konferencji prasowej radny klubu PiS Bogdan Dzakanowski. Wypowiedź nawiązuje do artykułu 15 ustawy o lasach, gdzie wskazuje się, że lasy ochronne mogą powstawać jedyniew miastach powyżej 50 tys. mieszkańców i w odległości 10 km od nich. Zdaniem radnego Emilianowo jest położone dalej niż 10 km od Bydgoszczy, w dyskusjach na Facebook-u radny oraz niektórzy jego koledzy klubowi piszą nawet o odległości 18 km. Na jakiej podstawie to wyliczyli to jest już ogromna zagadka. Wychodząc z obrad, radni stracili możliwość, aby w dyskusji o te kwestie po prostu zapytać.


Radny jednocześnie w tym cytacie używa słów ,,to jest właściwie klucz do wszystkiego”, co sugeruje, iż jest to koronny argument przeciwko uchwale zaproponowanej przez prezydenta.

 

Manipulacja

W uchwale podjętej przez Radę Miasta pisze się, że część wniosku leśników jest opiniowana negatywnie z uwagi na tereny przewidziane pod budowę drogi S-10 i terminalu przeładunkowego w Emilianowie. Terminal usadowiony będzie od granic Bydgoszczy okolo 600-700 metrów, do 10 km z artykułu 15 ustawy jest to daleko, zatem ten teren może być objęty ochroną lasów ochronnych. W granicach Miasta Bydgoszczy znajdzie się chociażby duża część węzła drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Emilianowo, który będzie dedykowany obsłudze terminalu. Miasto chce też po północnej stronie S-10 zagospodarować tereny pod przemysł, który może współtworzyć potencjał terminalu intermodalnego – ten obszar z kolei Nadleśnictwo Bydgoszcz chce uznać za lasy ochronne.

 

Poniżej fragment załącznika do uchwały, na którym widzimy graficznie tereny, które Rada Miasta negatywnie zaopiniowała jako lasy ochronne (ciemno pomarańczowe) oraz granie Bydgoszczy linią przerywaną czarną. Załącznik nieco zmodyfikowaliśmy, dla pokazania istotnych elementów.

 

Źródło: Załącznik do uchwały Rady Miasta z 18 sierpnia 2021 r.; modyfikacja: Portal Kujawski

 

Co za tym idzie – głoszenie, że środowa uchwała nie dotyka terminalu w Emilianowie, ani drogi ekspresowej S-10 to jest manipulacja.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.