Jesteś tutaj: Home

Rząd zapowiada sfinansowanie budowy S-10 do Szczecina i Warszawy do 2030 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 10 sierpień 2021 14:17

Ministerstwo Infrastruktury zaaktualizowało Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad do 2030 roku z perspektywą do 2033 roku (nowa nazwa programu). Z punktu widzenia naszego regionu istotną zmianą jest ujęcie kolejnych odcinków drogi ekspresowej S-10.

Na razie program prezentowany jest na konferencjach prasowych, stąd też nie wiemy jakie przewiduje się w nim harmonogramy.

 

Jeżeli chodzi o drogę ekspresową S-10 to najbardziej zaawansowany odcinek Bydgoszcz – Toruń, dla którego w ostatnim czasie rozpisano przetargi na prace budowlane ma już od roku zapewnione finansowanie. Do czasu zmian w programie budowy dróg problem był z odcinkiem Bydgoszcz – Piła – Szczecin oraz Toruń – obwodnica Warszawy (S-7). Ogłoszona przez premiera zmiana w programie sprawia, że realizacja obu zadań ma montaż finansowy.

 

Badziej zaawansowany jest odcinek na zachód od Bydgoszczy, gdzie obecnie procedowana jest już decyzja środowiskowa, natomiast istniejąca w przebiegu S-10 obwodnica Wyrzyska przygotowywana jest do rozbudowy, aby spełniła standard drogi ekpresowej. Mniej zaawansowany jest odcinek od Torunia na wschód, gdzie obecnie opracowane jest studium korytarzowe, które ma utalić przebieg drogi, który wciąż nie jest domknięty.

 

Ze starych zadań w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad znajduje się dokończenie budowy drogi S-5 – na północ od Bydgoszczy oraz obwodnice Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego w przebiegu drogi krajowej nr 25.