Jesteś tutaj: Home

Możemy być już w czwartej fali COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 08 sierpień 2021 15:36
Możemy być już w czwartej fali COVID-19 Fot: Markus Spiske

W tym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że czwarta fala COVID-19 w Polsce jest już faktem. Jak spojrzymy na dane dla kujawsko-pomorskiego można również zakładać, że rozpoczęła się fala wzrostów zakażeń. Nikt nie jest natomiast wstanie powiedzieć jaki szybki będzie przyrost zakażeń – co jest kluczową niewiadomą.

 

W ostatnim tygodniu (31 lipca – 7 sierpnia) mieliśmy w województwie 54 nowych zakażeń, natomiast tydzień wcześniej (24 lipca- 30 lipca) było ich 29. Jeszcze tydzień wcześniej 21. Wzrost zakażeń jest widoczny, pytanie pozostaje jaka będzie jego dynamika.

 

Obecnie w skali kraju nie przekroczyliśmy 200 zakażen dziennie – prognozy z maja przewidywały,że w 4 fali możemy dojść do 3 tys. zakażeń dziennie, po czym powinny nastąpić spadki. Byłoby to i tak znacznie mniej niż 3 fali. W maju współczynnik immunizacji był jednak niższy stąd też 4 fala może być jeszcze niższa.

 

W szpitalach nowej fali jeszcze nie widać

Rozpoczęcia się nowej fali nie widać specjalnie w szpitalach – ostatnie dni mniej niż 20 osób hospitalizowanych, z tendencją spadkową. Wczoraj do respiratora była podłączona jedna osoba. Jednym z celów szczepień jest radykalne zmniejszenie ryzyka hospitalizacji.