Jesteś tutaj: Home

Pruszcz stanie się miastem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 05 sierpień 2021 17:26
Pruszcz stanie się miastem CC BY-SA 4.0 by Audionautix: Redwood Highway

Pruszcz będący siedzibą gminy o tej samej nazwie w powiecie świeckim ma charakter miejscowości wiejskiej. Od 1 stycznia 2022 roku Pruszcz stanie się miastem, jednym z najmniejszych w kujawsko-pomorskim, gmina zaś zmieni status na miejsko-wiejską. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia o zmianach administracyjnych i nadaniu niektórym miejscowościom statusu miasta.

Pruszcz jest jedynym nowym miastem w kujawsko-pomorskim. Łącznie od nowego roku nowych miast w Polsce będzie 10 – po bliskim sąsiedztwie miastem staną się też Kaczory w powiecie pilskim, które w administracji kościelnej należa do diecezji bydgoskiej.

 

Rada Ministrów w rozporządzeniu zgodziła się też na zmianę granic Świecia, które powiększy się o następujące sołectwa: Wielki Konopat, Polski Konopat, Kozłowo, Sulnówko, Sulnowo, Dziki i Morsk.

 

Z dniem 1 stycznia dojdzie też do małej korekty granic gmin: Strzelno i Jeziora Wielkie w powiecie mogileńskim. Jeziora Wielkie zostaną powiększone o dzialki na obszarze Miradz, kosztem Strzelna.