Jesteś tutaj: Home

,,To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 sierpień 2021 19:27

Tymi słowami Powstanie Warszawskie opisał wicewojewoda kujawsko-pomorski Jóżef Ramlau podczas bydgoskich uroczystości 77-rocznicy wybuchu tego powstania, które tradycyjnie odbyły się na Osiedlu Leśnym. Choć mamy środek wakacji, to licznie wzięły w tych uroczystościach udział poczty sztandarowe, dużo było młodzieży, a także harcerzy.

 

 

To z kolei ważny sygnał dla przedstawicieli starszego pokolenia kombatantów, że pamięć o tamtym heroiźmie na długo w przyszłości będzie propagowana.

- Gdy 77 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku młodzi AK-owcy z bronią w ręku wychodzili na ulice Warszawy nie dokonywali żadnych spekulacji, żadnego rachunku zysków i strat, żadnych politycznych kalkulacji, nie mieli czasu, ani nie mieli wyboru. Oni wówczas nie widzieli innego rozwiązania jak czyn zbrojny – powiedział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

 

 

- Wtedy w 1944 roku mimo lęku stając w obliczu niewiadomej wybrali właściwie, przywracając wszystkim Polakom tak potrzebną nadzieję – wyraził ocenę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Każdy z nich, w jednej chwili, gdy tylko wybiła godzina ,,W” przemienił się w żołnierza walczącego o naszą wolność, nasz pokój, naszą przyszłość.

 

Wicewojewoda Józef Ramlau z kolei zauważył - To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem nieznanym w dziiejach Europy. (…) Pragnienie wolności i walki o nią, było tak silne w warszawiakach, że podjęli zupełnie nierówną walkę.


Po oficjalnych przemówieniach liczne delegacje złożyły pod pamiątkowym obeliskiem wiązanki kwiatów. Na zakończenie odegrano apel poległych. Władzę państwową oprócz wicewojewody reprezentował także wiceminister Jarosław Wenderlich.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.