Jesteś tutaj: Home

Środki na drogi osiedlowe będzie dzielił minister

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 lipiec 2021 12:33
Środki na drogi osiedlowe będzie dzielił minister Fot: Jacek Nowacki / K-PUW

Dzisiaj wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił nabór na zadania, które realizowane będą w 2022 roku z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – pula dla kujawsko-pomorskiego to prawie 151,9 mln zł, te środki podzieli wojewoda na inwestycje gminne i powiatowe, przy czym na zadania gminne przewiduje się 70% tej puli.

 

- To ważny program, który zmienił Polskę, zmienił wojewódzwo kujawsko-pomorskie – mówił z uznaniem o inicjatywie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz - Ważną zmianą od roku 2022, która będzie widoczna w naborach z 2021 roku – po raz pierwszy Bydgoszcz i Toruń będą mogły o te środki zabiegać.

 

Do tej pory wsparcie nie obejmowało miast na prawach powiatu, w tym Bydgoszczy. Podczas wiecu wyborczego w Fordonie przed rokiem premier Mateusz Morawiecki obiecał zmienić to, parlament ostatecznie znowelzował przepisy wprowadzając nową kategorie - inwestycji miejskich.

 

- Nie będę ukrywał, że to była inicjatywa ministra Łukasza Schreibera – podkreśla wojewoda Bogdanowicz. Tych środków dla Bydgoszczy nie należy szukać jedna w puli tych blisko 152 mln zł, zadań miejskich nie będzie też oceniał wojewoda, zgodnie ze znowelizowaną ustawą na te zadania konkurs ogłosić ma minister infrastruktury. Na dzisiaj nie został on ogłoszony, nie wiemy też jaka będzie w nim pula, wiemy natomiast, że maksymalnie miasto na prawach powiatu będzie mogło uzyskać 80% wartości projektu z zastrzeżeniem do 30 mln zł rocznie. Kluczowa będzie jednak ogólna pula o którą będą mogły zabiegać wszystkie miasta na prawach powiatu.


Politycy PiS – wczoraj wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, a wcześniej minister Łukasz Schreiber wyrażali nadzieje,że duże miasta z naszego województwa będą realizowały za to wsparcie projekty związane z utwardzaniem dróg osiedlowych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.