Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie liderem w szczepieniu najstarszych roczników

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 29 lipiec 2021 17:49

Jednym z mankamentów szczepień w Polsce jest wyszczepienie roczników 80 plus, w wojewodztwie kujawsko-pomorskim poradziliśmy sobie jednak z tym dość dobrze jak na warunki polskie. Niestety już w porównaniu z Europą wypadamy znacznie słabiej.

Grupa wiekowa 80+ to najstarsze roczniki, w których udało się nam wyszczepić w Polsce 61,3% populacji. Jest to grupa problemowa, bowiem jak spojrzymy na nieco młodsze roczniki 70-79 udało się w Polsce osiągnąć już 80% wyszczepialności. Analityk Wojciech Seweryn przeanalizował jak wygląda wyszczepialność w grupie 80+ w skali Polski i okazuje się, że najlepiej poradziło sobie województwo pomorskie z ponad 67% wyszczepialnością, natomiast województwo kujawsko-pomorskie uzyskało trzeci wynik 64,6%, czyli zdecydowanie powyżej średniej dla Polski. Najniższe wskaźniki notują województwa ściany wschodniej: lubelskie i podkarpackie – w tym ostatnim udało się wyszczepić mniej niż 49% roczników 80+.

 

Średnia dla Unii Europejskiej z danych ECDC w grupie 80+ to 84%, zaś w rocznikach 70-79 to 83,3%. Pokazuje to, że roczniki 80+ to w Polsce pięta achillesowa programu szczepień.