Jesteś tutaj: Home

Rumuński Craiov kupuje tramwaje PESA. Sfinansuje je głównie Unia Europejska

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 lipiec 2021 13:57
Rumuński Craiov kupuje tramwaje PESA. Sfinansuje je głównie Unia Europejska Fot: PESA

W poniedziałek w Craiovie podpisana została umowa pomiędzy zakładami PESA Bydgoszcz i włdzami tego miasta na dostarczenie 17 tramwajów Swing. Craiov inwestycje w tabor zamierza sfinansować ze środków europejskich, w celu rozwoju mobilności miejskiej i ograniczenia emitowanego dwutlenku węgla.

- Dla mnie i administracji którą kieruję, kwestia rozwoju transportu publicznego jest jednym z kluczowych zadań, które realizujemy w oparciu o spójną, dopracowaną strategię mobilności miejskiej. W ostatnich latach mieszkańcy już odczuli korzystne zmiany w transporcie, a dzięki podpisanej właśnie umowie będą mogli podróżować nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami. - powiedziała podczas konferencji Lia Olguta Vasilescu, burmistrz Craiova - Współpraca z tak doświadczoną w dziedzinie budowy tramwajów firmą, jaką jest ciesząca się uznaniem w Europie PESA Bydgoszcz, daje nam pewność pomyślnej realizacji projektu finansowanego ze środków europejskich.

 

PESA Twist Craiova to tramwaje jednokierunkowe, o długości 27m, z 58 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla niepełnosprawnych, wyposażone w systemy diagnostyczne, klimatyzację, Wi Fi czy gniazda USB. Tramwaje powinny zostać dostarczone w ciągu 22 miesięcy.

 

Craiovia to kolejny samorządowy kontrachent PESA w Rumunii. Wcześniej tramwaje zamawiały miasta Cluj i Jassy.

 

- PESA w ostatnich 20 latach współuczestniczyła w realizacji projektów rozwoju szynowego transportu publicznego, których wartość sięga kilku miliardów złotych. Zapewniam Panią Burmistrz, że nie tylko dostarczymy do Craiova spełniające europejskie standardy tramwaje, ale będziemy się dzielić doświadczeniem i wiedzą zebraną podczas realizacji podobnych unijnych projektów dla kilkunastu miast. - zadeklarował Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.